Scott City boys take third state title in four years, girls lead area with sixth place finish

0
875

Scott City, Kan. (westernkansasnews.com)–The weekend may have been longer than expected, but the Scott City track team was able to dominate the field at the Class 3A State Track & Field Championships at Cessna Stadium in Wichita.

The Beavers had to wait until Sunday to see the meet get finished, as they repeat as state champs, and won their third in the last four seasons, and the seventh in program history. Scott City had 101 points, while Smoky Valley was second with 50 points. It was the most points scored by the Beavers in a state track meet, and the widest margin over the runner-up in their seven state championships.

Marshall Faurot took home three golds, winning the 110M Hurdles, and breaking a state meet record in the Pole Vault and won the High Jump. The 4x400M Relay team broke a meet record.

On the girls side, the Lady Beavers finished in sixth place, led by the second place finish in the 4x400M Relay that took second place. Nemaha Central won the state meet for a second straight year. Cimarron won the championship in the 4x800M Relay.

Girls
Team Scores
Nemaha Central 72, Cheney 51, Smoky Valley 46, Phillipsburg 35, Chaparral 35, Scott City 32, Cimarron 29, Riverton 28, Norton 28, Haven 27, Hesston 23, Council Grove 22, Riley County 19, TMP-Marian 19, Clay Center 17, Russell 16, Colby 15, Girard 13 Santa Fe Trail 12, Sabetha 12, Burlington 11, West Franklin 11, Cherryvale 10, Hoisington 9, Silver Lake 9, Wellsville 8, Concordia 8, Caney Valley 8, Erie 8, Pleasant Ridge 7, Hiawatha 7, Beloit 6, St. Marys 5, Southeast of Saline 5, Royal Valley 5, Perry-Lecompton 4, Frontenac 4, Osage City 4, Kingman 4, Fredonia 4, Galena 3, Larned 2, Prairie View 2, Baxter Springs 2, Marysville 2, Holton 1, Minneapolis 1, Rock Creek 1

Area Results
400M Dash
5. Emily Weathers, Scott City, 1:00.48; 9. Kennedy Holstein, Scott City, 1:02.22

800M Run
3. Clara Bartlett, Cimarron, 2:24.24; 11. Dulce Ayala, Scott City, 2:26.49

1600M Run
6. Clare Hawkins, Scott City, 5:35.67

3200M Run
2. Clare Hawkins, Scott City, 12:00.24

300M Hurdles
15. Brynn McCormick 53.89

4x400M Relay
2. Scott City (Emily Weathers, Dulce Ayala, Brynn McCormick, Kennedy Holstein) 4:06.32

4x800M Relay
1. Cimarron (Macy Fugitt, Morgan Clinesmith, Cameren Bartlett, Clara Bartlett) 10:00.42; 3. Scott City (Dulce Ayala, Megan Vance, Clare Hawkins, Piper Wasinger) 10:06.51

Pole Vault
6. Paige Vulgamore, Scott City 10-6

Long Jump
4. Jacee Wilson, Cimarron, 16-3

Triple Jump
2. Jacee Wilson, Cimarron, 37-1.75

Discus
11. Jera Drohman, Scott City, 107-9

Javelin
13. Nicole Ruda, Holcomb, 113-8

Boys
Team Scores
Scott City 101,-Smoky Valley 50, Cheney 40.5, Santa Fe Trail 36, Perry-Lecompton 33, Silver Lake 32, Halstead 25, Galena 25, Beloit 22, Caney Valley 20, Hoisington 18, TMP-Marian 17, Kingman 17, Riverton 16, Council Grove 16, Nemaha Central 16, Riley County 15, Girard 15, Sabetha 15, Colby 13, St. Marys 11, Marysville 11, Cimarron 10, Chaparral 10, Douglass 8, Hugoton 8, Hiawatha 8, Rock Creek 8, Frontenac 7, Norton 7, Jefferson West 6, Baxter Springs 6, Osage City 6, Hesston 5, Holton 5, Phillipsburg 5, Larned 5, Eureka 5, Southwestern Heights 4, Clay Center 4, Southeast of Saline 4, Royal Valley 4, Maur Hill Mt Academy 3.5, Minneapolis 3, Wichita-Collegiate 3, Fredonia 2, Prairie View 1

Area Results
100M Dash
5. Seth Ridenour, Cimarron, 11.13; 16. Wyatt Packard, Southwestern Heights, 11.59

200M Dash
7. Isaac Tarango, Scott City, 23.15; 11. Brandon Winderlin, Scott City, 23.37

400M Dash
2. Kaden Wren, Scott City 50.47; 5. Brandon Winderlin, Scott City, 50.85

800M Run
2. Jacob Eckert, Hugoton, 1:58.64; 4. Kaden Wren, Scott City, 2:00.07; 6. Wyatt Hayes, Scott City, 2:02.27

1600M Run
2. Jack Thomas, Scott City, 4:25.06

3200M Run
12. Jack Thomas, Scott City, 10:34.16; Eric Frances, Scott City, DNF

110 Hurdles
1. Marshall Faurot, Scott City, 14.62

300M Hurdles
15. Ashton Burrows, Hugoton, 43.51

4x100M Relay
3. Scott City (Brandon Winderlin, Isaac Tarango, Parker Vulgamore, Parker Gooden) 43.78; 6. Cimarron (Payton Marshall, Anthony Ashley, Adam McPhail, Seth Ridenour) 44.06

4x400M Relay
1. Scott City (Kaden Wren, Brandon Winderlin, Isaac Tarango, Wyatt Hayes) 3:22.72 (New Meet Record)

4x800M Relay
2. Scott City (Kaden Wren, Sam Irwin, Roberto Apodaca, Wyatt Hayes) 8:13.27; 9. Hugoton (Jacob Eckert, Justin Blakely, Isaac Valles, Bryan Gonzalez Torices) 8:36.06

High Jump
1. Marshall Faurot, Scott City, 6-6

Pole Vault
1. Marshall Faurot, Scott City, 16-1 (New Meet Record); 3. Loren Faurot, Scott City, 14-0; 4. Hunter Yager, Scott city, 13-6; 5. Wyatt Packard, Southwestern Heights, 13-6

Long Jump
6. Payton Marshall, Cimarron, 20-5.75; 12. Zephyn Mason, Holcomb, 19-7

Shot Put
14. Kyle Sherwood, Scott City, 43-4.25

Discus
9. Kyle Sherwood, Scott City, 141-0

Javelin
3. Parker Vulgamore, Scott City, 164-6

Dulce Ayala, Scott City

Clara Bartlett, Cimarron

Jacob Eckert, Hugoton

Marshall Faurot, Scott City

Parker Gooden, Scott City

Clare Hawkins, Scott City

Wyatt Hayes, Scott City

Scott City Pole Vaulters

Jack Thomas, Scott City

Paige Vulgamore Scott City

Parker Vulgamore, Scott City

Emily Weathers, Scott City

Jacee Wilson, Cimarron

Kaden Wren, Scott City

Scott City Track Coach Jim Turner