Stanton County boys rally late to win 2A State Championship

 

Wichita, Kan. (westernkansasnews.com)–It came down to the final two events for the Stanton County boys track team, as they were able to claim their first state championship since 2000 in a track meet that lasted until Sunday afternoon, due to storm delays.

The Trojans were able to sneak by Hillsboro by one point, while two other teams finished in the top 10. Meade was able to place sixth overall and Wichita County was eighth. Creed Puyear took home the state titles in the Long Jump and Triple Jump. For Wichita County, Sheldon Whalen won the 300M Hurdles.

On the girls side, Garden Plain took home the team title with 71.5 points. Sublette was the highest area finisher, placing 13th as a team. Laiten Greeson was third in the 100M Dash, and second in the 2ooM Dash.

Girls
Team Scores
Garden Plain 71.5, Bennington 57, Bluestem 33, Sterling 32,  Sedgwick 31, Ellis 31, Plainville 27.5, Valley Heights 27, Jefferson County North 27, KC Christian 26, Trego Community 24, Marion 22, Wabaunsee 20, Sublette 20, Smith Center 19, Ellinwood 18, Hoxie 16, Jackson Heights 16, Jayhawk Linn 16, Ellsworth 14, Republic County 13, Hillsboro 13, Ness City 12, Heritage Christian Academy 11, St. Marys-Colgan 10, Medicine Lodge 10, Uniontown 9, Maranatha Academy 8.5, Goessel 8, Northern Heights 8, Meade 7, Oakley 6, Herington 6, Conway Springs 4, Rossville 4, Central Heights 4, Ell-Saline 4, Humboldt 4, Syracuse 3, Canton-Galva 2, West Elk 2, Stanton County 2, Remington 1, Oskaloosa 1, Sacred Heart 1,Hutchinson-Trinity 0.5

Area Results
100M Dash
3. Laiten Greeson, Sublette, 12.61; 6 Katelynne Riley, Syracuse, 12.88

200M Dash
2. Laiten Greeson, Sublette, 26.16; 14. Jenna Johnson, Elkhart, 27.97

800M Run
14. Jordyn Tucker, Stanton County, 2:42.47; 15. Cynthia Guzman, Ness City, 2:45.61

1600M Run
10. Peyton Peterson, Stanton County, 5:46.33; 11. Tea Stoppel, Sublette, 5:51.20

3200M Run
7. Peyton Peterson, Stanton County, 12:38.30

100M Hurdles
9. Hayden Bachman, Meade, 16.72

300M Hurdles
10. Kylin Rudzik, Meade, 50.03

4x100M Relay
12. Ness City (Rylee Starr, Jayme Tillitson, Zoe Seib, Taylor Starr) 53.26; Meade (Kylin Rudzik, Corbyn Carr, Cali Keith, Hayden Bachman) DQ

4x400M Relay
3. Meade (Corbyn Carr, Cali Keith, Brooke Keith, Hayden Bachman) 4:13.52; 12. Ness City (Caidyn Horton, Taylor Starr, Cynthia Guzman, Rylee Starr) 4:23.61

4x800M Relay
8. Meade (Haley Thompson, Corbyn Carr, Cali Keith, Brooke Keith) 10:40.13; 11. Ness City (Taylor Starr, Cynthia Guzman, Zoe Seib, Caidyn Horton) 10:53.51

Pole Vault
9t. Kendall Bloedorn, Wichita County & Jacey Parker, Elkhart, 8-6

Long Jump
6. Laiten Greeson, Sublette, 16-2.25

Shot Put
3. Tiana Epperson, Ness City, 38-5.5; 6. Mercedes Martinez, Sublette, 37-2.5

Javelin
3. Tiana Epperson, Ness City, 124-2; 15. Rylee Starr, Ness City, 100-8

Boys
Team Scores
Stanton County 48, Hillsboro 47, Maranatha Academy 41, Rossville 39, Smith Center 37 Meade 34, Yates Center 30, Wichita County 26, Hutchinson-Trinity 26, Atchison County Community 21, Garden Plain 20, Conway Springs 18, Jackson Heights 18, Oakley 18, Ellsworth 17, Bennington 14, Sterling 14, Sacred Heart 14,  Plainville 14, Ellis 13, Hoxie 13, Humboldt 13, Republic County 12, Syracuse 12, Ell-Saline 12, Lakin 12, Jefferson County North 11, Northern Heights 11, Bishop Seabury 11, Arma-Northeast 10, Central Heights 8, West Elk 8, McLouth 8, Jayhawk Linn 8, St. Marys-Colgan 7, Ness City 6, Cherokee-Southeast 6, KC Christian 5, Elkhart 5, Trego Community 5, Remington 3, Pratt-Skyline 2, Sedgwick 2, Medicine Lodge 1, Wabaunsee 1, Marion 1

Area Results
100M Dash
8. Lane Whisennand, Elkhart, 11.42; 10. Wyatt Rupp, Ness City, 11.44

200M Dash
5. Miguel Aleman, Stanton County, 23.45; 6. Wyatt Rupp, Ness City, 23.46; 8. Sheldon Whalen, Wichita County, 23.76

400M Dash
4. John Wright, Lakin, 52.36; 14. Myles Conard, Wichita County, 53.41

800M Run
3. Ethan Thompson, Meade, 2:02.48; 5. Jarreth Carrasco, Stanton County, 2:03.09; 13. Torren Haynes, Meade, 2:07.66

1600M Run
3. Ethan Thompson, Meade, 4:35.14; 12. Isaiah Barrera, Stanton County, 4:52.08

3200M Run
2. Ethan Thompson, Meade, 9:55.29; 14. Christopher Giancola, Syracuse, 11:01.07

110M Hurdles
3. Sheldon Whalen, Wichita County, 15.47; 12. Jarret Stapleton, Meade, 16.62

300M Hurdles
1. Sheldon Whalen, Wichita County, 39.80; 6. Jarret Stapleton, Meade, 41.56; 13. Jason Hart, Syracuse, 43.22

4x100M Relay
3. Lakin (Juan Banuelos, Servando Gonzalez, John Wright, Jayden Christiansen) 44.78; 5. Elkhart (Chace O’Hair, Ray Arceo, Elian Prieto, Lane Whisennand) 45.06

4x400M Relay
3. Stanton County (Miguel Aleman, Jarreth Carrasco, Isiaah Barrera, Creed Puyear) 3:30.47; 5. Lakin (Ty Davidson, Servando Gonzalez, Connor Hudson, John Wright) 3:32.76; 6. Wichita County (Myles Conard, Gabriel Hernandez, Jesse Gardner, Sheldon Whalen) 3:34.88

4x800M Relay
2. Stanton County (Jarreth Carrasco, Jose Rodriguez, Spencer Schmidt, Isaiah Barrera) 8:26.06; 9. Lakin (Shane Calvin, Kade Lovelady, edwin Garcia, John Wright, 8:45.14)

High Jump
3. Vance Shewey, Meade, 6-4

Pole Vault
3. Tristen Porter, Wichita County, 12-6; 4. Greyson Haynes, Meade, 12-0; 6 Treyton Gerard, Stanton County 11-6; 7. Kolbey Brummett, Syracuse, 11-6

Long Jump
1. Creed Puyear, Stanton County, 22-2

Triple Jump
1. Creed Puyear, Stanton County 44-10.5; 5. Payson Hawkins, Syracuse, 42-10

Discus
6 Miguel Aleman, Stanton County, 145-0

Javelin
3. Reece Hart, Syracuse, 168-11; 6. John Pfannenstiel, Ness City, 161-3

Isaiah Barrera, Stanton County

Kayden Christiansen, Lakin

Laiten Greeson, Sublette

Creed Puyear, Stanton County

Vance Shewey, Meade

Ethan Thompson, Meade

Sheldon Whalen, Wichita County

Stanton County Head Coach Matt Cox

 

 


Comment Disclaimer: The views and opinions expressed in the comments section of WesternKansasNews.com are solely those of the comment author and do not necessarily reflect the views and opinions held by WesternKansasNews.com.

Comments are closed.


National News

National Sports