Scott City wrestling second at Abilene

0
584

Abilene, Kan. (westernkansasnews.com)–Competing in their final tournament before the Christmas break, the Scott City wrestling team made the trip to Abilene for the annual Abilene Invitational on Saturday, that featured a predominantly lineup of Class 4A and Class 321A teams.

Pratt would wind up winning the meet with 151 points, followed by Scott City at 126 and Abilene with 116.

The Beavers would take home three individual titles, as Evan Fry won the 106-pound division, while Collin McDaniel was the champion at 120 and Gabe Bowers won the 285-pound weight class.

Team Scores
Pratt 151, Scott City 126, Abilene 116, Silver Lake 100, Phillipsburg 93, Salina Central 70, McPherson 66, Marysville 38

Individual Placings
106
1. Evan Fry, Scott City; 2. Theo Keesee, Phillipsburg; 3. Maddox Riley, Pratt
113
1. Tucker Cell, Abilene; 2. Isaac Phimvongsa, Salina Central; 3. Dalton Weber, Pratt; 4. Gable Fredrickson, Phillipsburg; 5. Ayden Presson, Scott City; 6. Patrick Driggs, Phillipsburg; 7. Brock Burgess, McPherson
120
1. Collin McDaniel, Scott City; 2. Treyton Pelnar, McPherson; 3. Christopher McClanahan, Abilene; 4. Natanael Chavez, Pratt; 5. Preston Beckman, Phillipsburg
126
1. Devon Weber, Pratt; 2. Kaleb Stroda, Abilene; 3. Blake Redmond, Silver Lake; 4. Lorenzo Cruzen, McPherson; 5. Tristen Schaefer, Marysville
132
1. Javin Welsh, Abilene; 2. Kaiser Pelland, Pratt; 3. Lucas Baker, Pratt; 4. Cooper Wuthnow, Abilene; 5. Jase Anderson, McPherson; 6. Harrison Eisenbarth, Silver Lake; 7. Elise Rose, Marysville
138
1. Braden Wilson, Abilene; 2. Kai Allen, Silver Lake; 3. Collin Pearson, McPherson; 4. Keishaune Thompson, Pratt; 5. Carsen Meitl, Phillipsburg; 6. Miller Unruh, Abilene; 7. Houston Frank, Scott City; 8. Kai Barton, Marysville
145
1. Trenton Wuthnow, Abilene; 2. Connor Armendariz, Scott City; 3. Ke’Rel Thompson, Pratt; 4. Dayton Wuthnow, Abilene; 5. Landon Vogts, McPherson
152
1. Hogan Thompson, Pratt; 2. Dawson Hogan, Salina Central; 3. Kevin Russell, Phillipsburg; 4. Jacob Irwin, Scott City; 5. Gavin Richardson, McPherson; 6. Tristan Randles, Abilene; 7. Chase Root, Silver Lake
160
1. Chase Russell, Phillipsburg; 2. Kale Wheeler, Scott City; 3. Levi Sutton, Salina Central; 4. Zachary Lamatsch, Pratt; 5. Landon Thompson, McPherson; 6. Aidan Henely, Abilene; 7. Jacob Haefele, Marysville; 8. Eli Herkenrath, Marysville
170
1. Daigen Kruger, Silver Lake; 2. Bryce Winsor, Pratt; 3. Lance Miller, Scott City; 4. Julian Castro, Salina Central; 5. Logan Buechman, Abilene; 6. Keith Johnson, Marysville
182
1. Triston VandeVelde, Silver Lake; 2. Iziah Cook, Pratt; 3. Brooks Burgoon, Salina Central; 4. Jeffery Nix, Scott City; 5. Beau Wassenberg, Marysville; 6. Gavin Hight, Abilene
195
1. Preston Gillen, Silver Lake; 2. Riley Wagner, Phillipsburg; 3. Curtis Landrum, McPherson; 4. Patrick Smith, Marysville; 5. Alonso Frances, Scott City; 6. Garrison Craig, Marysville; 7. Enoch Walton, Pratt
220
1. Jack Lott, Marysville; 2. Brock Buresh, Phillipsburg; 3. Easton Rector, Pratt
285
1. Gabe Bowers, Scott City; 2. Rylan Hays, Phillipsburg; 3. Jesus Ornelas, Pratt; 4. Drake Van Scoyoc, Pratt; 5. Conner McVicker, McPherson; 6. Calvin Carman, Silver Lake

Collin McDaniel

Gabe Bowers