July 5, 2022

Updated Brackets Involving Area Teams


Dodge City Tournament of Champions

Friday

Consolation Semi-Finals

Buhler vs Derby 2 pm; Newton vs Wichita South 3:45 pm

Championship Semi-Finals

Wichita North vs Scott City 7 pm; Shawnee Mission South vs Dodge City 8:30 pm

40th Annual Harold Thomas Interstate Classic in Coffeyville

Boys

Friday

Consolation Semi-Finals

Parsons vs Ulysses 5:15 pm; Oolagah loser vs Wichita Defenders 8:45 pm

Championship Semi-Finals

Tulsa Wright Christian vs Mill Valley 5:15 pm; Tulsa Save Our Youth vs Coffeyville 8:45 pm

Girls

Friday

Consolation Semi-Finals

Wichita Word of Life vs Parsons 3:30 pm; Tulsa Wright Christian vs Ulysses  7 pm

Champiohship Semi-Finals

Oolagah vs Rose Hill 3:30 pm; Wichita Defenders vs Coffeyville 7 pm

Hillsboro Trojan Classic

Boys

Friday

Consolation Semi-Final

Goodland vs Hillsboro 4:45 pm

Championship Semi-Final

Wamego vs Republic County 8 pm

Saturday

7th

Riley Co vs Goodland/Hillsboro loser 1 pm

5th

TMP-Marian vs Goodland/Hillsboro winner 1 pm

3rd

Hesston vs Wamego/Republic County loser 4:30 pm

Championship

Holcomb vs Wamego/Republic County winner 8 pm

Girls

Consolation Semi-Final

Goodland vs Riley County 3 pm

Championship Semi-Final

Republic County vs Wamego 6:30 pm

Saturday

7th

TMP-Marian vs Goodland/Riley County loser 11:30 am

5th

Holcomb vs Goodland/Riley County winner 11:30 am

3rd

Hesston vs Republic County/Wamego winner 2:45 pm

Championship

Hillsboro vs Republic County/Wamego winner 6:15 pm

Hi-Plains League Tournament

Boys

Friday

Consolation

Syracuse vs Satanta 3 pm

Championship Semi-finals

Sublette vs Stanton County 6 pm; Meade vs Cimarron 7:30 pm

Saturday

Consolation

Pawnee Heights vs Lakin 12 pm

5th

Southwestern Heights vs Elkhart 1:30 pm

3rd 4:30 pm

Championship 8 pm

Girls

Friday

Consolation

Syracuse vs Stanton County loser 6 pm

Saturday

Consolation

Pawnee Heights vs Sublette 12 pm

5th

Satanta vs Lakin 12 pm

3rd

Elkhart vs Southwestern Heights 3 pm

Championship

Cimarron vs Meade 6 pm

Northwest Kansas League Tournament

Boys

Friday

Consolation Semi-Finals

Wichita County vs Oakley 4:30 pm; St Francis vs Shraron Springs 7:30 pm

Championship Semi-Finals

Greeley County vs Oberlin 4:30 pm; Dighton vs Hoxie 7:30 pm

Girls

Friday

Consolation Semi-Finals

Greeley County vs Quinter 3 pm; Sharon Springs vs Oberlin 6 pm

Championship Semi-Finals

Dighton vs Oakley 3 pm; Hoxie vs Rawlins County 6 pm

28th Annual Paul Wintz/Tom Bowen Orange and Black Classic in Colby

Thursday, January 17

Boys

Friday

Consolation Semi-Finals

Burlington, CO vs Colby 3 pm; Hugoton vs Liberal 6:30 pm

Championship Semi-Finals

Hays vs McCook, NE 8:15 pm;  Palmer Ridge, CO vs Wichita West 4:45 pm

Girls

Friday

Consolation Semi-Finals

Beloit vs Burlington, CO 4:45 pm; Hugoton vs Scott City 8 pm

Championship Semi-Finals

McCook, NE vs Colby 6:3o pm; Palmer Ridge, CO vs Liberal 3 pm

Valley Center January Jam

Friday

Consolation Semi-Finals

Junction City vs Topeka-Seaman 3:15 pm; KC Turner vs Valley Center 5 pm

Championship Semi-Finals

Garden City vs Olathe NW 6:45 pm; Blue Valley NW vs Wichita NW 8:30 pm

Leave a Reply