January 26, 2022

GCHS wrestling closes out first half

Kansas City, Kan (westernkansasnews.com)-Injuries are never fun; especially when you’re going up against some of the best talent in the region. But Garden City shook that off to place four wrestlers in the top 10 at the Kansas City Stampede

Carlos Prieto postgame comments

Results: 

Efrain Sanchez (4-4) – DNP – Team Points: 24.0

106: Efrain Sanchez (Garden City) won by decision over Patrick Felkins (Excelsior Springs) 9-8.

106: Efrain Sanchez (Garden City) won by decision over Greylin Powers (Granite City) 1-0.

106: Tyler Dieringer (Stillwater) won by decision over Efrain Sanchez (Garden City) 7-1.

106: Nate Keim (Collinsville) won by decision over Efrain Sanchez (Garden City) 3-1.

106: Efrain Sanchez (Garden City) won by forfeit over Tre Moore (Allen Hs) .

106: Jack Wagner (Bettendorf) won by pin over Efrain Sanchez (Garden City) 4:41.

106: Efrain Sanchez (Garden City) won by pin over Cale Betchan (Perry) 1:05.

106: Gage Hermon (Blue Springs) won by pin over Efrain Sanchez (Garden City) 0:00.

 

 Michael Prieto (7-1) – DNP – Team Points: 51.0

113: Michael Prieto (Garden City) won by pin over Austin Burdick (Ponca City Senior) 3:36.

113: Michael Prieto (Garden City) won by tech fall over Jet Tryon (Oak Grove) 2:10 17-0.

113: Michael Prieto (Garden City) won by major decision over Charles McNeal (Waynesville) 8-0.

113: Michael Prieto (Garden City) won by tech fall over Justin Nelson (Granite City) 6:00 15-0.

113: Tanner Litterell (Tuttle) won by decision over Michael Prieto (Garden City) 8-2.

113: Michael Prieto (Garden City) won by major decision over Cody Mealer (Thompson HS) 12-1.

113: Michael Prieto (Garden City) won by major decision over Garrett Rowe (Choctaw) 12-2.

113: Michael Prieto (Garden City) won by decision over Logan Terrill (Ark City Bulldogs) 6-0.

 

 Mark Perez (0-4) – DNP – Team Points: 0.0

120: Jake Andrews (Farmington) won by decision over Mark Perez (Garden City) 9-7.

120: Sean Russell (Collins Hill) won by pin over Mark Perez (Garden City) 2:15.

120: John Jimenez (Charles Page) won by pin over Mark Perez (Garden City) 1:28.

120: Jeremy King (Blue Springs) won by decision over Mark Perez (Garden City) 6-0.

 

 Cris Vividor (2-4) – DNP – Team Points: 6.0

126: Josh Rozell (Granite City) won by pin over Cris Vividor (Garden City) 2:33.

126: Cris Vividor (Garden City) won by pin over Curt Randall (Omaha Skutt Catholic) 1:01.

126: Blake Dauphin (Tuttle) won by pin over Cris Vividor (Garden City) 1:45.

126: Nickolas Baxter (Nixa) won by major decision over Cris Vividor (Garden City) 15-4.

126: Cris Vividor (Garden City) won by forfeit over Keith Enney (RALSTON VALLEY HIGH SCHOOL) .

126: Joseph Byrd (Canyon Randall Hs) won by pin over Cris Vividor (Garden City) 0:47.

 

 Chris Adler (6-3) – DNP – Team Points: 27.0

145: Chris Adler (Garden City) won by decision over Lane Turner (Tuttle) 7-2.

145: Chris Adler (Garden City) won by pin over Alex Svec (Dowling Catholic) 0:48.

145: Chris Adler (Garden City) won by major decision over Cody Rains (Neosho) 14-6.

145: Chris Adler (Garden City) won by decision over Bryce Mercer (Oak Grove) 2-1.

145: Cameron White (Nixa) won by decision over Chris Adler (Garden City) 8-6.

145: Chris Adler (Garden City) won by decision over Sky Darrah (Timberland) 4-1.

145: Hunter Condit (Perry) won by decision over Chris Adler (Garden City) 6-4.

145: Chris Adler (Garden City) won by pin over William Seibert (Farmington) 2:45.

145: Will Steltzlen (Collinsville) won by decision over Chris Adler (Garden City) 3-1.

 

 Jesse Nunez (3-3) – DNP – Team Points: 8.0

152: Jesse Nunez (Garden City) won by pin over Christian Ryan (Seckman) 1:10.

152: Joseph Smith (Stillwater) won by decision over Jesse Nunez (Garden City) 8-2.

152: Jesse Nunez (Garden City) won by decision over Ben McLuen (Dowling Catholic) 9-2.

152: Trey Watson (Thompson HS) won by decision over Jesse Nunez (Garden City) 6-3.

152: Jesse Nunez (Garden City) won by forfeit over Zachary Jennings (Timberland) .

152: Jared Stice (Charles Page) won by decision over Jesse Nunez (Garden City) 4-3.

 

 Isac Goytia (0-4) – DNP – Team Points: 0.0

160: Collin Pickens (Stillwater) won by pin over Isac Goytia (Garden City) 2:45.

160: Jayden Bears (Staley) won by pin over Isac Goytia (Garden City) 0:25.

160: Philip Kranovich (Bettendorf) won by decision over Isac Goytia (Garden City) 7-3.

160: David Hawk (Waynesville) won by pin over Isac Goytia (Garden City) 1:59.

 

 

Matt Marez (3-3) – DNP – Team Points: 8.0

170: Garrett Miller (Archer) won by pin over Matt Marez (Garden City) 1:41.

170: Matt Marez (Garden City) won by pin over Gunner Harris (Nixa) 1:27.

170: Dustin Gray (Timberland) won by pin over Matt Marez (Garden City) 1:10.

170: Matt Marez (Garden City) won by pin over Conner Frame (Ponca City Senior) 1:03.

170: Matt Marez (Garden City) won by decision over Alex Dye (Blue Springs) 4-3.

170: Brandon Seely (Staley) won by pin over Matt Marez (Garden City) 0:59.

 

 Peyton Hill (3-1) – DNP – Team Points: 14.0

182: Peyton Hill (Garden City) won by pin over Jared Jaeger (Dowling Catholic) 3:02.

182: Peyton Hill (Garden City) won by pin over Austin Fry (Ponca City Senior) 3:12.

182: Peyton Hill (Garden City) won by pin over Zac Courtoise (Kearney) 1:46.

182: Quinn Miller (Archer) won by injury default over Peyton Hill (Garden City) 0:00.

 

 Sam Reyes (5-2) – DNP – Team Points: 0.0

195: Sam Reyes (Garden City) won by decision over Brandon Adams (Kearney) 6-3.

195: Sam Reyes (Garden City) won by decision over Alexander Chivetta (Holt) 7-2.

195: Sam Reyes (Garden City) won by major decision over Devin Savage (Farmington) 9-0.

195: Sam Reyes (Garden City) won by forfeit over Preston Airington (Oak Grove) .

195: Sam Reyes (Garden City) won by decision over Riley Fielder (Tuttle) 5-2.

195: Derek White (Edmond North) won by tech fall over Sam Reyes (Garden City) 0:00 20-3.

195: Chance Cooper (Timberland) won by decision over Sam Reyes (Garden City) 4-3.

 

 Benny Hernandez (1-4) – DNP – Team Points: 0.0

220: Andy Allen (Kearney) won by decision over Benny Hernandez (Garden City) 7-3.

220: Kyler Childers (Charles Page) won by decision over Benny Hernandez (Garden City) 12-5.

220: Luis Martinez (Christian Brothers) won by pin over Benny Hernandez (Garden City) 1:22.

220: Corey Duncan (Waynesville) won by pin over Benny Hernandez (Garden City) 0:18.

220: Benny Hernandez (Garden City) won by pin over Justin Berry (Thompson HS) 2:37.

 

 Aaron Lozano (3-4) – DNP – Team Points: 0.0

285: Dallas Campbell (Choctaw) won by pin over Aaron Lozano (Garden City) 2:33.

285: Aaron Lozano (Garden City) won by pin over Dillion Grimme (Kearney) 2:32.

285: Tim Gant (Christian Brothers) won by pin over Aaron Lozano (Garden City) 1:01.

285: Aaron Lozano (Garden City) won by pin over Conner Zimmerman (RALSTON VALLEY HIGH SCHOOL) 5:26.

285: Aaron Lozano (Garden City) won by decision over Jahdiel Graham (Christian Brothers) 2-0.

285: Eli Alger (Dowling Catholic) won by pin over Aaron Lozano (Garden City) 1:45.

285: Atlanta McMillan (Blue Springs) won by pin over Aaron Lozano (Garden City) 3:59.

Leave a Reply