September 28, 2022

Three-Peat it is! Garden City claims another 6A title; Dodge City third


Park City, Kan. (westernkansasnews.com)–To repeat for a third time as a team champion can be tough, even with 12 wrestlers qualified for the state tournament. After being ranked second in Class 6A going into the Class 6A State Tournament, the Garden City Buffaloes came into the weekend with a chip on their shoulder, and held off a Saturday surge from Olathe North to claim their third straight state team title at Hartman Arena. In the three-peat, Garden City also produced their first ever three-time state champions. Michael Prieto has never lost a state tournament in three years of high school wrestling, by claiming the 126-pound title, and Tevin Briscoe closed out a great career by winning the 145-pound title. Seven other Buffaloes placed, including Kaj Perez at 106, Efrain Sanchez at 113, Jesse Nunez at 160 and Zeke Herrera at 195 placing second, Curtis Near at 138 and Zac Finch at 170 were fourth, and Aaron Lozano at 285 placed fifth.

Garden City Coach Carlos Prieto

Dodge City made a big move in the team standings on Saturday, and propelled up the team leader board, by placing third. The Red Demons placed six wrestlers, including Clay Weil at 126, Devon Asebedo at 132, Tylor Garcia at 138, and Dylan Servis at 170 all placing third, Jhett Ostrom was second at 182, and Brennan Tate was the state champion at 285.

Dodge City Coach Lars Lueders

Team Scores
Garden City 183, Olathe North 174.5, Dodge City 136, Derby 121, Junction City 102.5, Manhattan 100, Wichita Northwest 94, Blue Valley Northwest 73, Wichita 63.5, Haysville-Campus 55.5, Maize 52, Olathe Northwest 47, Washburn Rural 46.5, Hutchinson 42.5, Gardner-Edgerton 42, Blue Valley 42, Wichita West 38, Shawnee Mission East 32, Lawrence Free State 30.5, Olathe East 29, Lawrence 24, Olathe South 22, Shawnee Mission North 19, Wichita Southeast 17.5, Shawnee Mission West 16, Shawnee Mission Northwest 15, Wichita North 9, Blue Valley North 7, Shawnee Mission South 6, Topeka 4, Wichita East 2, Kansas City Wyandotte -1

State Placers
106
Championship: Dallas Wilson, Wichita South, won by dec over Kaj Perez, Garden City 5-4
3rd: Tate Steele, Lawrence Free State, won by dec over Jevon Parrish, Olathe North 6-4
5th: Gunnar Murray, Washburn Rural, won by dec over Brian Gates, Hutchinson 5-0

113
Championship: Asiel Flores, Wichita South, won by dec over Efrain Sanchez, Garden City 1-0
3rd: Gregory Bentley, Haysville Campus, won by dec over Darrion Taylor, Manhattan 2-0
5th: Riley Alderman, Olathe North, won by dec over Jay Maxville, Washburn Rural 3-2

120
Championship: Braden Dipman, Derby, won by dec over Jalin Harper, Manhattan 8-2
3rd: Idris Elias, Wichita West, won by maj dec over De.Khyale McFarland, Olathe East 9-0
5th: Taylor Jokerst, Olathe Northwest, won by fall over Easton Schroeder, Haysville Campus :23

126
Championship: Michael Prieto, Garden City, won by dec over Gary Joint, Manhattan 6-0
3rd: Clay Weil, Dodge City, won by dec over Sam Elliott, Blue Valley Northwest 4-2
5th: Gabe Padilla, Junction City, won by dec over Brandon Becker, Derby 5-2

132
Championship: Mason Wallace, Manhattan, won by dec over Cody McDonald, Derby 7-5 OT
3rd: Devon Asebedo, Dodge City, won by maj dec over Curtis Near, Garden City 12-1
5th: Terrell Garraway, Olathe North, won by dec over Michael Aldrich, Shawnee Mission East 12-9

138
Championship: Dylan Brazell, Wichita Northwest, won by fall over Blake Stovall, Olathe North 5:04
3rd: Tylor Garcia, Dodge City, won by fall over Downey Wood, Junction City 4:30
5th: Doug Newcomb, Olathe Northwest, won by fall over Sean Taborsky, Haysville Campus 4:38

145
Championship: Tevin Briscoe, Garden City, won by dec over Jake Bazan, Junction City 9-2
3rd: Tyler Moulden, Olathe North, won by dec over Cole Moses, Maize 11-6
5th: Garrhett Hurst, Blue Valley, won by maj dec over Trent Miles, Washburn Rural 13-5

152
Championship: Garrett Xanders, Derby, won by maj dec over Jeryl Denton, Junction City 19-5
3rd: Nick Jouret, Olathe South, won by dec over Marshall Green, Shawnee Mission East 4-3
5th: Zach Jaso, Olathe North, won by dec over Tanner Madl, Blue Valley 3-2

160
Championship: Brett Moon, Maize, won by dec over Jesse Nunez, Garden City 3-2
3rd: Aryus Jones, Junction City, won by dec over David Kelly, Wichita West 6-2
5th: Caleb Gash, Derby, won by dec over Kevin Folsom, Wichita Northwest 5-4

170
Championship: Isaac Dulgarian, Olathe North, won by maj dec over Saul Ortiz, Wichita Northwest 13-1
3rd: Dylan Servis, Dodge City, won by fall over Zac Finch, Garden City 1:59
5th: Luke Middleton, Olathe Northwest, won by dec over Eric Forester, Blue Valley Northwest 3-2

182
Championship: Emilio Fowler, Olathe North, won by dec over Jhett Ostrom, Dodge City 6-2
3rd: Alan Clothier, Lawrence, won by dec over Chris Lyons, Blue Valley Northwest 6-3
5th: Matt Washee, Wichita Northwest, won by fall over J’Quan Robinson, Junction City 3:57

195
Championship: Seth Pesek, Gardner-Edgerton, won by dec over Zeke Herrera, Garden City 6-3
3rd: Jose Montoya, Shawnee Mission West, won by dec over Noah McGinnis Shawnee Mission North 3-2
5th: Foster Jacobs, Blue Valley Northwest, won by dec over Devon Baker, Maize 6-1

220
Championship: Francisco Escamilla, Hutchinson, won by dec over Noah Ornelas, Wichita Northwest 3-1
3rd: Mason Fuller, Blue Valley, won by maj dec over Jadon McGaha, Olathe North 10-2
5th: Blake Johnson, Blue Valley Northwest, won by fall over Steven Marlatt, Derby 1:29

285
Championship: Brennan Tate, Dodge City, won by dec over Tyler Bastian, Haysville Campus 8-6 OT
3rd: Chase Miller, Olathe North, won by dec over Ron Broyles, Oathe East 2-1 2 OT
5th: Aaron Lozano, Garden City, won by fall over Eldon Picou, Manhattan 4:27