October 2, 2022

2015 Municipal Election Returns


FINNEY COUNTY

School Board USD 457-Garden City (Top 4 elected)

*Tim Cruz   1, 132

Antonio Espino 324

*Dana Nanninga 1,278

*Mark Rude 1,269

*Jennifer  Standley 1,165

Alex Wallace 1,034

 

Holcomb City Council (top 2 elected)

Gregory Cox 53

Jon Medina 34

*Jerry Quint 57

*Brian Rupp 72

Garden City Commission (top 3 elected)

*Roy Cessna 1,157

*Melvin Dale 936

*Dan Fankhauser 1,074

Jacob Olinger 657

 

GCCC Trustees (top 3 elected)

*Jeff Crist  1,325

Leonard Hitz 1,291

*Steven Martinez 1,331

*Terri Worf 1,300

FORD COUNTY

DCCC Trustees (top 3 elected)

*Terry J. Malone 1676

Bill Hammond 1580

Arthur (Gene) Dole 1290

Danny Thomas 1408

*Jeremy Presley 1642

*Floris Jean Hampton 1715

USD 443 Dodge City School Board (Top 3 elected) 

*Ryan Ausmus 1280

*Traci Rankin 1202

Brian Mashak 268

*Jeff Hiers 1646

Tanya Williams 914

Jan Harding 973

Bill Turley 984

 

Fowler School Board (top 4 elected)

*Tim Milford 67

Dana Marjean Strong 61

Cassandra Goff 46

Amy Duensing 37

*Barbara Whitney 77

*Richie Dewell 81

*Courtney Wilson 73

 

Spearville USD 381 School Board

Kimberly Slattery 111

*Kevin Reub 154

 

Spearville Mayor

Ron Temaat 81

*Kevin Heeke 117

 

Ford City Council (top 3 elected)

Thomas Warnke 17

Patrick Jaime Amar 19

*Harvey Derstein 49

*Ivan Klusman 35

*Steve Downey 32

 

Spearville City Council

* Kevin Rabe 172

Jim Halling 150

SEWARD COUNTY

Liberal City Commission (Top 3 elected)

*Dean Aragon 677

*Jack Carlile 780

Lana Gudgel 565

*Tony Martinez 877

Ron Warren 543

Janet Rosel Willimon 647

 

Liberal School Board USD 480 (top 4 elected)

*Cliff Abbott 841

*Stewart Cauble 754

*Travis Combs 855

Matthew Durler 721

*Steven Helm 773

Chris Jewell 704

 USD 483 District 1 School Board Kismet

Jason Jennings 59

Stan Reiss 59

Clayton Louderback 54

 

Kismet City Commission

Ryan Kisner 40

John Lee 40

STANTON COUNTY

USD 452 Johnson City position one

*Heather Waldron 205

*Marcia Halderman 214

1.5 mill increase for Stanton County Recreation Center

Yes 106

*No 339

KIOWA COUNTY
School Board (top 4 elected)

*Paul Kendall  248

*Rosa Spainhour 235

*J Wynn Fleener 248

*Ki Gamble 229

MT Liggett 44

Haviland School Board (top 4 elected)

*Rosie Troyer 124

*Aaron Stokes 105

*Adam Weseloh 133

Cyndee Tuttle 81

John Folkerts 98

*Brady Thompson 105

 

Mullinville Mayor 

*Andrew Kimble 54

JC Underwood 19

 

Mullinville City Council (top 5 elected)

*Dee McDonald 58

*Tom Daniels 58 

*Corey Neuhold 51

Jarold Boehme 29

MT Liggett 14

*Shari Hall 46 

*Darin Einsel 48

 

Haviland City Council (top 2 elected)

*Steve Larsh 89

*Tom Taylor 118

Cyndee Tuttle 58

 

HASKELL COUNTY

Santanta City Council

Heath Barker 59

Wade Sunderland 67

 

Sublette City Council

Leon Birney  155

Lawrence Hoerman  146

 

 USD 374 School Board Sublette (top 3 elected)

*Cornelius Froese 180

*David Holloway 186

Sharon Lower 120

*Lee Mason 143

Martha Rogge 137

 MORTON COUNTY SALES TAX

*Yes 522

*No 155

USD 218 School Board Elkhart

* Ronnie Anderson 287

* Boyd Shaw 370

* Chris Scott 399

Reid Shrauner 172

*Matt Higgins 237

Steven Brillhart 114

Leonard Carillo 211

Mark Luera 83

 

HAMILTON COUNTY

District 2 USD 494 School Board Syracuse

Juana Bustillos  134

*Thad DeWeese 184

Clarence “Bud” Redman 57

 

District 3

Bryan Coffey 16

*Dan Kullot 344

 

Syracuse Mayor

Marshall Hart 110

*Blake Upson 170

 

City Council Syracuse (top 2 elected)

*Michele Boy 191

*Dustin Doze 234

Bill Roberts 58

Kim Welch 47

 

GREELEY COUNTY

 

USD 200 School Board (top 4 elected) Greeley County

*Shanon Schnieder 188

*Ross Kuttler 154 

*Jeri Farmer Smith 161

*Ginger Gibson 165

Renee Rains 98

Stacy Cavenee 91

Dylan Warden 29

 

LANE COUNTY

Dighton City Council (top 3 elected)

*Jeffrey Schmalzried 225

Andy Bretz 126

*Christine Birney-Carter 165

Craig Cecil Doris 113

*Kasyn Scott 167

 

USD 482 Dighton School Board (top 4 elected)

Sonja Barton 56

*Kiley Beach 272

Kimberly Capra 151

*Zach Dowell 299

Matthew Hampton 27

*Brian Leighty 224

*Darla Schmalzried 275

Joe Schultz 114

SCOTT COUNTY

City Council Scott City

Ward 4

*Fred Kuntzsch   210

Wesley Wernecke 105

2 mill for new wellness center in Scott City

Yes  373

No  1018

GRAY COUNTY

Cimmaron City Council (top 2 elected) 

Judy Hilker 133

*Mike Coast 343

*Amie Schilling 219

 

USD 102 Cimmaron School Board (top four elected)

*Brandon White 303

*Jill Wahl 323

Kurt Moler 235

Darren Glenn 122

*Todd English 364

*Joe Coles 300

MEADE COUNTY

Plains City Council (top 3 elected)

*Janet Biernacki 83

*Kevin Wright 100

*Cameron Puentes 81

Theresa Collins 35

USD 220 Ashland School Board (Top 4 elected) 

Cameron Cunningham

Jeremy Fast

Mark Gardiner

John Kellenberger

Sherry Neier

Richard Wilkinson

 

USD 371 School Board (top 4 elected) Montezuma

*Ryan Reed 117

*Amy Goossen 143

*Justin Hendrickson 142

Manuel Torres 67

Liz Jantz 42

*Timothy Brown 112

 

Meade School Board USD 226 (top 4 elected)

Jared  Ohs 56

Janice Wiens 246

*Mitch Brenner 275

Randy Henson 64

Vicky Klaker 177

*Bryan Luetters 255

*Vince Koons 284

Michael Godfrey 75

*Dawn Ross 307

 

WICHITA COUNTY

Mayor of Leoti

*Cheryl Green 154

Tammy Meyer-Givens 81 

Leoti Council (top 3 elected)

*Clifford Blough 143

Kelma Burch 121

*Kenneth Farr 228

*Kim Roelfs 157

Lisa Urtz 30

 

USD 467 Leoti School Board (top 4 elected)

*Brian Gertsberger 258

*Jason Koehn 260

*James Myers 231

John Troutman 61

*Farrin Watt 206

STEVENS COUNTY

Hugoton City Council (top two elected)

Stachia C. Nordyke 199

Tron Stegman 239

*Jason Teeter 275

*Frankie Thomas 248

 

USD210 Hugoton (top four elected)

*Dettra Crawford  406

Jason Dale 263

*Todd Gayer 478

*Barry Hittle 374

Buffie Schooley 87

*Mike Persinger (write in) 322 

Moscow City Council (top two elected)

*Curtis Crawford 30

Lowell Stanley 13

*Mickey Whetstone 38

 

Mayor of Moscow (top one elected)

Jim Bell 20 

*William Bell 29

KEARNY COUNTY

Lakin City Council (top 3 elected)

*Travis Bless 207

*Walter Geiger III 148

*Don Robertson 35

WD Elliot 31

Gary Hayzlett 23

Adam White 4

USD 215 School Board Regular Term (top 4 elected)

*Dan Patterson 174

*Nelson Rider 217

Ralph Goodnight 118

Albert Lee Garcia 45

Kenny Waechter 217

Jeff Hilger 68

Tori Jury 65

Garnett Hartman 145

*Troy L. Michel 164

USD 215 Lakin School Board Unexpired

*Jacob Kessler 177

Garnett Hartman 128

Deerfield City Council (top 2 elected)

*Lora Elizabeth Jones 35

 *Thomas Chappel 31

Tammie Sabata

USD 216 Deerfield School Board Regular Term (top 4 elected)

*Kerry Tackett 40

Erin Greer 35

*Casey Harmon 40

*Isaac Luna 44

*Richard Braun 37

USD 216 Deerfield School Board Unexpired Term

*Christie Webb 57

Casey Harmon 38