July 3, 2022

Scott City boys back on top at 80th Scott City Relays; Colby girls take title


Scott City, Kan. (westernkansasnews.com)–The six-day layoff from the postponement of the 80th Scott City Relays to Monday was well worth the wait. Instead of having to compete in cold, rainy conditions, a chamber of commerce type day was in store for the 15-team field. With a handful of teams unable to compete in the rescheduled meet, there was only one division instead of the two that the meet has been accustomed to.

For the first time since 2011, Scott City won the boys division meet, holding off Colby and Hugoton for the top spot, while the Colby girls continue to have a stranglehold of the Scott City relays, while Scott City was a distant second. 

In the girls meet, Colby won eight of the 18 events, taking the 4×100 and 4×400 meter relays, and got two gold medals from Andrea Browne in the 1600 and 3200m runs, and Brielle McKee in the 300m hurdles and long jump. Dighton’s Jordan Speer just missed a sweep in the throwing events, taking gold in the shot put and javelin, while missing first by less than a foot in the discus. Scott City’s Paige Winderlin took home the 400m dash title and also was the anchor of the winning 4x800m relay team.

As for the boys, it was a balanced meet, as Drake McRae for Scott City ended up with three golds. He swept the 110m and 300m hurdle races, and anchored the 4x100m relay team to a win. Ulysses’ Ian Rudzik took wins in the shot put and discus, and freshman Jordan Schippers from Colby also won three golds, taking the 100 and 200m dashes, and was on the 4x400m relay team. 

Girls
Team Scores
Colby 135, Scott City 87, Lakin 72, Dighton 61, Hoisington 50, Goodland 38, Phillipsburg 34, Hugoton 32, Ulysses 25, Wichita County 10, Rawlins County 8, Stanton County 6, Healy 0, Ness City 0, Syracuse 0

100m Dash
1. Sydney Stephens, Colby 13.19; 2. Kalea Robert, Colby 13.77; 3. Katelyn Swanson, Phillipsburg 13.79; 4. Andrea Galindo, Ulysses 13.81; 5. Amy Crouse, Rawlins County 13.96; 6. Kaylee Christensen, Goodland 14.15

200m Dash
1. Jordan O’Malley, Colby 27.94; 2. Rachel VanEaton, Colby 28.32; 3. Dakota Hoffman, Dighton 28.47; 4. Brittany Price, Ulysses 28.55; 5. Olivia Prieto, Scott City 28.85; 6. Andrea Galindo, Ulysses 29.49

400m Dash
1. Paige Winderlin, Scott City 1:01.53; 2. Sydney Stephens, Colby 1:01.58; 3. Sara Cramer, Dighton 1:04.30; 4. Olivia Prieto, Scott City 1:05.80; 5. Brittany Price, Ulysses 1:06. 14; 6. Hannah Martin, Wichita County 1:06.41

800m Run
1. Heather White, Lakin 2:33.65; 2. Lacie Siruta, Goodland 2:36.64; 3. Dulce Ayala, Scott City 2:37.50; 4. Cami Patton, Scott City 2:39.23; 5. Lexi Finley, Colby 2:39.47; 6. Alyssa Castilleja, Ulysses 2:40.11

1600m Run
1. Andrea Browne, Colby 5:38.95; 2. Rylie Koester, Hoisington 5:47.98; 3. Payden Shapland, Dighton 5:51.64; 4. Makaela Stevens, Scott City 5:51.81; 5. Lexi Finley, Colby 5:52.85; 6. Sarah Johnson, Hugoton 5:53.46

3200m Run
1. Andrea Browne, Colby 12:23.60; 2. Abby Heger, Hugoton 12:34.10; 3. Rebeca Avelar, Stanton County 12:47.91; 4. Payden Shapland, Dighton 13:00.54; 5. Makaela Stevens, Scott City 13:05.35; 6. Rylie Koester, Hoisington 13:22.50

 100m HH
1. Kaylee Line, Lakin 17.24; 2. Faith Biermann, Goodland 17.46; 3. Emily Smith, Scott City 17.63; 4. Rebecca Johnson, Hugoton 17.86; 5. Madison Haney, Lakin 17.95; 6. Kambri Garrett, Colby 18.07

300m LH
1. Brielle McKee, Colby 48.82; 2. Emily Smith, Scott City 49.53; 3. Kaylee Line, Lakin 52.40; 4. Kelsi Nuss, Hoisington 53.40; 5. Rebecca Johnson, Hugoton 53.83; 6. Faith Biermann, Goodland 53.96

4x100m Relay
1. Colby (Kalea Robert, Erin Krannawitter, Jordan O’Malley, Sydney Stephens) 52.82; 2. Goodland 53.38; 3. Scott City 53.43; 4. Lakin 53.49; 5. Phillipsburg 54.25; 6. Hugoton 54.69

4x400m Relay
1. Colby (Sydney Stephens, Jordan O’Malley, Rachel VanEaton, Brielle McKee) 4:15.97; 2. Scott City 4:24.53; 3. Goodland 4:33.18; 4. Ulysses 4:35.70; 5. Phillipsburg 4:44.35; 6. Hugoton 4:45.52

4x800m Relay
1. Scott City (Cami Patton, Dulce Ayala, Olivia Prieto, Makaela Stevens) 10:22.93; 2. Hugoton 10:29.44; 3. Goodland 10:30.42; 4. Ulysses 10:57.78; 5. Dighton 10:58.55; 6. Wichita County 11:16.42

Shot Put
1. Jordan Speer, Dighton 38-10; 2. Jocelynn Pedigo, Hoisington 32-10.5; 3. Erica Carter, Lakin 32-9; 4. Kaylee Rehmer, Colby 32-5.75; 5. Sierra Swank, Lakin 31-10.75; 6. Clarissa Ratzlaff, Scott City 31-2.5          

Discus
1. Kaylee Rehmer, Colby 110-5; 2. Jordan Speer, Dighton 109-9; 3. Lauren Terry, Rawlins County 106-4; 4. Jocelynn Pedigo, Hoisington 100-1; 5. Isabel Rosales, Colby 95-3; 6. Lizzy Eikenberry, Scott City 94-4

Javelin
1. Jordan Speer, Dighton 113-7; 2. Madison Braun, Scott City 112-4; 3. Lizzy Eikenberry, Scott City 102-5; 4. Gracie Dibble, Phillipsburg 96-6; 5. Sarah Dehn, Lakin 93-8; 6. Clarissa Ratzlaff, Scott City 90-4

High Jump
1. Robin Ritsema, Lakin 5-2; 2. Kaylee Line, Scott City 5-0; 3t. Riley Oglevie, Ulysses 4-10 & Aaliyah Jones, Lakin & Jordan O’Malley, Colby 4-10; 6. Sara Cramer, Dighton 4-8

Long Jump
1. Katelyn Swanson, Phillipsburg 16-3; 2. Dakota Hoffman, Dighton 15-10.5; 3. Melissa Stout, Hoisington 15-8; 4. Dallie Hoskinson, Hugoton 15-3.5; 5. Madison Haney, Lakin 15-3; 6. Luz Gomez, Ulysses 14-10

Triple Jump
1. Brielle McKee, Colby 34-9.5; 2. Melissa Stout, Hoisington 33-2.5; 3. Heather White, Lakin 32-0.5; 4. Mareli Salazar, Wichita County 32-0.5; 5. Brooklyn Harper, Hugoton 31-8.5; 6. Jaci Schremmer, Hoisington 31-8.5

Pole Vault
1. Hannah Hoover, Phillipsburg 8-6; 2. Emily Hammond, Hoisingotn 8-6; 3. Courtney VanEaton, Colby 8-0; 4. Kinzie Bangerter, Wichita County 8-0; 5. Maleigha Schmidt, Hoisington 7-6; 6. Rebecca Johnson, Hugoton 7-6

Boys
Team Scores
Scott City 88, Colby 85, Hugoton 80, Ulysses 70, Stanton County 57, Lakin 53, Wichita County 45, Hoisington 32, Dighton 17, Phillipsburg 10, Goodland 9.5, Rawlins County 6, Ness City 3, Syracuse 2.5, Healy 0

100m Dash
1. Jordan Schippers, Colby 11.34; 2. Jacob Schumacher, Wichita County 11.36; 3. Jeff Gilleland, Lakin 11.56; 4. Wade Heger, Hugoton 11.56; 5. Shevin Martin, Colby 11.73; 6. Cole Sramek, Rawlins County 11.86

200m Dash
1. Jordan Schippers, Colby 23.14; 2. Jacob Schumacher, Wichita County 23.35; 3. Jeff Gilleland, Lakin 23.49; 4. Matthew Pieper, Colby 23.72; 5. Wade Heger, Hugoton 23.95; 6. Mitchell Hamlin, Hugoton 24.26

400m Dash
1. Shevin Martin, Colby 52.73; 2. Mitchell Hamlin, Hugoton 52.99; 3. Brenner Donovan, Hoisington 53.98; 4. Wyatt Hayes, Scott City 54.20; 5. Isaac Torson, Dighton 54.34; 6. Cole Sramek, Rawlins County 54.59

800m Run
1. Isaac Castro, Hugoton 2:02.02; 2. Caleb Carrasco, Stanton County 2:03.51; 3. Alex Barbosa, Ulysses 2:05.98; 4. Jess Drohman, Scott City 2:07.31; 5. Adrian Ruelas, Scott City 2:07.73; 6. Edgar Avalos, Hugoton 2:09.57

1600m Run
1. Caleb Carrasco, Stanton County 4:43.47; 2. Jack Thomas, Scott City 4:52.55; 3. Abraham Garcia, Hugoton 4:55.60; 4. Talan Jamison, Lakin 4:58.79; 5. Dylon Niswonger, Wichita County 5:00.74; 6. Mark Faber, Colby 5:06.31

3200m Run
1. Reed Rome, Hugoton 10:26.99; 2. Alex Barbosa, Ulysses 10:33.53; 3. Miguel Martinez, Hugoton 10:36.29; 4. Abraham Garcia, Hugoton 10:58.64; 5. Mark Faber, Colby 11:08.14; 6. Dylon Niswonger, Wichita County 11:09.52

110m HH
1. Drake McRae, Scott City 16.02; 2. Marshall Faurot, Scott City 16.21; 3. Johnathan Ball, Hoisington 16.22; 4. Clay Michel, Lakin 17.00; 5. Rudy Gearhart, Hoisington 17.20; 6. Christopher Ball, Hoisington 17.37

300m IH
1. Drake McRae, Scott City 41.41; 2. Chandler Comfort, Colby 42.37; 3. Marshall Faurot, Scott City 42.47; 4. Clay Michel, Lakin 43.80; 5. Gabe Fletcher, Lakin 44.09; 6. Joseph Miller, Goodland 44.70

4x100m Relay
1. Scott City (Wyatt Kropp, Wyatt Hayes, Jarret Jurgens, Drake McRae) 45.94; 2. Lakin 45.95; 3. Phillipsburg 46.29; 4. Stanton County 46.94; 5. Syracuse 47.09; 6. Dighton 47.54

4x400m Relay
1. Colby (Shevin Martin, Chandler Comfort, Jordan Schippers, Matthew Pieper) 3:30.39; 2. Scott City 3:32.05; 3. Hugoton 3:37.39; 4. Wichita County 3:42.96; 5. Ulysses 3:45.52; 6. Stanton County 3:46.98

4x800m Relay
1. Wichita County (Elian Dorantes, Jorge Gallegos, Kyler Long, Layton Tankersley) 8:19.65; 2. Hugoton 8:20.67; 3. Scott City 8:23.12; 4. Ulysses 8:48.00; 5. Stanton County 9:04.76; 6. Lakin 9:11.53

Shot Put
1. Ian Rudzik, Ulysses 56-5; 2. Barrick Brollier, Ulysses 42-9.25; 3. Jace Paul, Ulysses 40-11; 4. Caid Smith, Stanton County 40-9.25; 5. Brennon Chacon, Ness City 40-4; 6. Trevor Vandegrift, Ness City 39-11.25

Discus
1. Ian Rudzik, Ulysses 172-7; 2. Cooper Griffith, Scott City 152-7; 3. Jesus Molina, Stanton County 135-10; 4. Darrick Brollier, Ulysses 129-5; 5. Braden Bohl, Ulysses 123-8; 6. Cole Knitig, Goodland 116-9

Javelin
1. Chandler Comfort, Colby 148-11; 2. Dylan Foos, Dighton 147-7; 3. Tucker Harkins, Goodland 143; 4. Drew Lankas, Rawlins County 142-4; 5. Jace Paul, Ulysses 139-3; 6. Kyler Long, Wichita County 137-0

High Jump
1. Tony Kinser, Hugoton 6-4; 2. Devin Berens, Stanton County 5-10; 3. Isaac Torson, Dighton 5-8; 4. Juan Alvarado, Wichita County 5-8; 5. Marshall Faurot, Scott City 5-8; 6. Jesse Gomez, Syracuse 5-6

 Long Jump
1. Ryder Yakel, Lakin 20-11.5; 2. Matthew Pieper, Colby 20-7; 3. Creed Puyear, Stanton County 19-11.75; 4. Mitchell Hamlin, Hugoton 19-11; 5. Jeff Gilleland, Lakin 19-8.5; 6. Juan Alvarado, Wichita County 19-3

 Triple Jump
1. Matthew Pieper, Colby 42-7; 2. Creed Puyear, Stanton County 39-8; 3. Tyler Zickefoose, Lakin 38-10.25; 4. Jace Gordon, Phillipsburg 38-7.5; 5. Zeke Castillo, Wichita County 38-4; 6. Brenner Donovan, Hoisington 38-3.5

 Pole Vault
1. Johnathon Ball, Hoisington 14-0; 2. Calvin Cole, Ulysses 13-6’ 3. Christopher Ball, Hoisington 13-6; 4. Brett Binns, Wichita County 13-0; 5. Marshall Faurot, Scott City 12-0; 6. Tate Withington, Goodland 12-0

Paige Winderlin, Scott City

Ian Rudzik, Ulysses

Isaac Castro, Hugoton

Drake McRae, Scott City