May 21, 2024

Shorthanded Beavers finish sixth in Abilene

Abilene, Kan. (westernkansasnews.com)–In their final tournament before the Christmas break, the Scott City wrestling team went to Abilene on Saturday to compete in the Abilene Invitational. The tournament featured solid wrestlers from Class 3-2-1A to Class 5A, and saw some deep weight classes. Despite missing up to four regulars in the lineup, the Beavers placed sixth as a team, and had one champion.

Wyatt Hayes took the 170-pound weight class by knocking off the second-ranked wrestler in Class 3-2-1A in the finals to remain unbeaten on the year. Justus McDaniel took second at 126, falling to the third-ranked wrestler in Class 5A, and Cale Goodman took second at 182 pounds, dropping his championship match to the fourth-ranked wrestler in Class 5A. Also placing in the top four were Kaden Wren at 132, where he placed third and Brandon Roberts was fourth at 113 pounds.

Scott City will have have a double dual on Tuesday at home with Liberal and Holcomb, beginning at 5 pm.

Team Scores
Salina Central 214, Pratt 185, McPherson 183.5, Abilene 136.5, Santa Fe Trail 136.5, Scott City 97, Silver Lake 95, Phillipsburg 94.5, Buhler 77, Smoky Valley 74

Top finishers
106
Championship: Slade Adam, Salina Central won by dec over Devon Weber, Pratt, 5-1
3rd Place: Aaron Lenker, Phillipsburg 16-3, won by dec over Aaron Buterakos, Santa Fe Trail, 4-2

113
Championship: William Stroda, Abilene, won by dec over Kai Allen, Silver Lake, 10-7
3rd Place: Landon Crews, McPherson, won by fall over Brandon Roberts, Scott City, 3:00

120
Championship: Rhett Edmonson, McPherson, won by dec over Julion Falco, Salina Central, 6-1
3rd Place: Christian Rowe, Santa Fe Trail, won by dec over Jacob Sisson, Phillipsburg, 4-2

126
Championship: Drew Burgoon, Salina Central, won by dec over Justus McDaniel, Scott City, 5-3
3rd Place: Adam Whitson, Buhler, won by fall over EJ Kretzer, McPherson, 1:09
(This weight division was a round robin, and these were the final matches, and turned out to be the top four wrestlers)

132
Championship: Josh Lenker, Phillipsburg, won by dec over Trevor Casteel, Abilene, 2-0
3rd Place: Kaden Wren, Scott City, won by dec over Nick Elliott, Buhler, 6-1

138
Championship: Brynton Crews, McPherson, won by fall over Kray True, Salina Central, 0:49
3rd Place: Carter Greenfield, Santa Fe Trail, won by dec over Bryce Winsor, Pratt, 2-1

145
Championship: Kadence Riner, Pratt, won by fall over Cooper Chard, Salina Central, 0:47
3rd Place: Scott Kuhn, Silver Lake, won by dec over Jonah Clarke, McPherson, 11-4

152
Championship: Scott Radke, McPherson, won by tech fall over Caleb Jeanneret, Santa Fe Trail, 24-9
3rd Place: Dalton Johnson, Buhler, won by maj dec over Derek Roadhouse, Pratt, 14-5

160
Championship: Jadon Koehler, Pratt, won by dec over Dax Hopp, Smoky Valley, 5-0
3rd Place: Dakota Laun, Abilene, won by dec over Cayman Munson, Salina Central, 7-1

170
Championship: Wyatt Hayes, Scott City, won by dec over Gable Howerton, Silver Lake, 9-6
3rd Place: Mason Thrash, McPherson, won by dec over Caden Blankenship,  7-3

182
Championship: Taylon Peters, Salina Central, won by fall over Cale Goodman, Scott City, 0:18
3rd Place: Justin Lamatsch, Pratt, won by fall over Luke Thompson, McPherson, 1:25

195
Championship: Trey Hoerner, Abilene, won by fall over Bailey Yarborough, McPherson 4:43
3rd Place: Hunter Huber, Pratt, won by medical forfeit over Gideon Remer, Silver Lake

220
Championship: Cole Butts, Salina Central, won by fall over Bradley Briggs, Buhler, 2:25
3rd Place: Sevren Hance, Pratt, won by dec over Reice Randles, Santa Fe Trail, 6-4

285
Championship: Evan Dean, Santa Fe Trail, won by fall over Ethan Wampler, Smoky Valley, 0:47
3rd Place: James Morrow, Salina Central, Rylan Hays, Phillipsburg, 0:40