May 27, 2024

Scott City wrestling leads after day one in Goodland; Nine area wrestlers qualify for state

Goodland, Kan. (westernkansasnews.com)–The Scott City Beavers have a five-point lead over Norton after the first day of the Class 3-2-1A Regional Tournament in Goodland. While the Beavers have only three wrestlers qualified for state, they still have nine others alive on the backside after the first day, with six of them in the consolation semi-final round.

Scott City has three in the finals on Saturday. Justus McDaniel at 126, Jarret Jurgens at 160 and Wyatt Hayes have punched their tickets to state next weekend in Hayes. Cimarron also punched three into the finals on Saturday with Braiden Lynn at 120, Dylan Newton at 182 and Josh Seabolt at 195. Lakin put two through to the finals with Johhney Perez at 145 and Hadley Panzer at 285. Wichita County has a state qualifier in Joaquin Castillo at 138.

The Consolation Second Round wrestlebacks will start up Saturday morning at 10 am Central Time.

Team Scores
Scott City 105, Norton 100, Hoxie 76, Goodland 71, Cimarron 65.5, Colby 60, Rawlins County 50.5, Lakin 50.5, Phillipsburg 49.5, Oakley 44, Oberlin 43, Hill City 38, Plainville 36, Wichita County 32, St. Francis 26, Ellis 18, Trego 18, Sublette 18, TMP Marian 13, Brewster 8, Greeley County 5, Stockton 4, Logan 0, South Gray 0

Finalists & Area wrestlers alive
106
Finals: Alec Segara, Hill City vs Rathe Aschenbrenner, Colby
Area wreslers alive: Nathan Reimer, Lakin

113
Finals: Camdyn Unterseher, Norton vs Zach Sherman, Hoxie
Area wrestlers alive: Brandon Roberts, Scott City

120
Finals: Braiden Lynn, Cimarron vs Jacob Sisson, Phillipsburg
Area wrestlers alive: Jacob Miller, Greeley Couty; Tito Tristan, Lakin; Joe Ridder, Wichita County

126
Finals: Justus McDaniel, Scott City vs Kel Grafel, Oberlin
Area wrestlers alive: Kade Lovelady, Lakin; Adam McPhail, Cimarron

132
Finals: Jace Lenker, Phillipsburg vs Ryan Johnson, Norton
Area wrestlers alive: Zach Rein, Lakin; Kaden Wren, Scott City; Noah Horinek, Sublette

138
Finals: Dawson Ensign, Goodland vs Joaquin Castillo, Wichita County
Area wrestlers alive: Nathan Miller, Greeley County; Theron Tucker, Scott City

145
Finals: Tristan Porsch, Hoxie vs Johhney Perez, Lakin
Area wrestlers alive: Noah Kliesen, Scott City; Jesse Gardner, Wichita County

152
Finals: Sean Rall, Colby vs Jalen Kruep, Rawlins County
Area wrestlers alive: Tate Seabolt, Cimarron; Kayden Christiansen, Lakin; Caleb VanDegrift, Scott City

160
Finals: Jarret Jurgens, Scott City vs Jordan Finnesy, Plainville
Area wrestlers alive: Garet Walker, Cimarron

170
Finals: Wyatt Hayes, Scott City vs Maverick Green, Rawlins County
Area wrestlers alive: Josh Griffin, Cimarron; Reese Garetson, Sublette

182
Finals: Tevin Petrie, Norton vs Dylan Newton, Cimarron
Area wrestlers alive: Dawson Aller, Lakin; Cale Goodman, Scott City

195
Finals: Josh Seabolt, Cimarron vs Hayden Wiltfong, Norton
Area wrestlers alive: Kyle Sherwood, Scott City; Blake Hernandez, Wichita County

220
Finals: Chris Cox, Hoxie vs Luis Ledesma, Goodland
Area wrestlers alive: Derek Bogner, Cimarron; Angel Hernandez, Lakin; Taylor Heili, Scott City; Cameron Blankenship, Sublette; Juan Mancillas, Wichita County

285
Finals: Hadley Panzer, Lakin vs Reyes Bustillos, Goodland
Area wrestlers alive: Gabe Bowers, Scott City; Jesse Garetson, Sublette; Jesse Hermosillo, Wichita County