February 2, 2023

All-WAC selections released

Baseball

1st Team

1* Pancho Terrazas 11 C Liberal
2 Braxton Hyde 10 P Liberal
3 Koy Brack 11 C Great Bend
4 Trey Riggs 11 P/OF Hays
5 Cooper Thayer 11 IF Garden City
6 Cesar Burciaga 11 IF Liberal
7 Palmer Hutchison 11 IF/P Hays
8 David Arteaga 12 IF Garden City
9 Kaden Riekenberg 12 IF Dodge City
10 Hunter Brown 12 OF Hays
11 Noah Sowers 11 OF/P Dodge City
12 Auston Waetzig 11 IF Garden City

Honorable Mention

1 Andrew Kreutzer 12 C Garden City
2 Willie Sennett 11 OF Hays
3 Cody Peterson 11 IF/P Hays
4 Elijah McCarter 10 IF Liberal
5 Syris Dunlap 10 OF Liberal
6 Colin Hall 10 IF/P Great Bend
7 Adrian Mendoza 11 OF Dodge City
8 Alden Knedler 9 C Dodge City
9 Lance Allred 12 OF Garden City
10 Cole Murphy 12 P Hays
11 Joey Soupiset 10 IF Great Bend
12 Chance Perry 11 OF Great Bend

Coach of the year: Eric Olmstead (Liberal)

Softball

1st Team

1* Yazmin Vargas 10 SS Garden City
2 Hailey Dart 11 P/OF Garden City
3 Grace Ruehle 12 C Dodge City
4 Raemi Lopp 9 P/UT Dodge City
5 Aleah Urban 10 OF Great Bend
6 Laura Farmer 12 IF Garden City
7 Taylor Terpstra 11 IF Garden City
8 Reanna Harman 10 IF Hays
9 Kaitlyn Brown 11 P/OF Hays
10 Caroline Williams 11 IF Dodge City
11 Shailey Clark 10 IF Great Bend
12 Reigan Crawford 12 OF Garden City

Honorable Mention

1 Lauren Koster 11 IF Garden City
2 Erika Foster 11 C Garden City
3 Shaylyn Turner 12 IF Dodge City
4 Raegan Lopp 11 P Dodge City
5 Madeline Kalscheur 11 IF Dodge City
6 Nohemi Gomez 9 OF Liberal
7 Madleyn Waddell 10 IF Hays
8 Jaysa Wichers 11 P/OF Hays
9 Mackenzie Fagan 11 C Hays
10 Kaylee Unruh 11 C Great Bend
11 Olivia Urban 12 IF Great Bend
12 Baylee Beck 12 IF Great Bend

Coach of the year: Ashley Podschun (Dodge City)

Girls Soccer

1st Team

1* Angie Ojeda 12 Dodge City
2 Ruth Nunez 12 Liberal
3 Kim Alarcon 11 Liberal
4 Kallie Leiker 11 Hays
5 Savannah Schneider 11 Hays
6 Evelyn Ramirez 12 Garden City
7 Emely Jaco 12 Garden City
8 Elyssa Salazar 11 Garden City
9 Mayda Ramirez 10 Great Bend
10 Aimee Ortiz 12 Dodge City
11 Makaylee Longoria 10 Garden City

Honorable Mention

1 Cori Isbell 11 Hays
2 Judith Isbell 10 Hays
3 Iz Robben 10 Hays
4 Alondra Alvardo 12 Liberal
5 Gisselle Melendez 11 LIberal
6 Mikyla Meza 11 Great Bend
7 Kaylee Keller 12 Garden City
8 Hailey Enriquez 10 Garden City
9 Lexin Rivera 12 Dodge City
10 Alicia Monge 10 Dodge City
11 Ellie Anspaugh 12 Great Bend

Coach of the year: Joaquin Padilla (Garden City)