June 12, 2024

Scott City sweeps GWAC Cross Country titles

Scott City, Kan. (westernkansasnews.com)–Thursday was the final tuneup for all the runners in the Great West Activities Conference Cross Country meet, held outside of Scott City at Camp Christy. Runners were put through a challenging 5k course and had good weather to run in. In the end, the Scott City boys and girls would sweep the GWAC titles.

The Lady Beavers defended their league title, while the boys won their first league title.

Next Saturday, October 26, the teams will compete at regionals. Colby, Goodland, Holcomb and Scott City will head to the Class 3A, Norton Regional, Hugoton is going to the Class 3A Regional at Lake Afton and Ulysses heads to the Class 4A Regional at Buhler.

Girls 
Team Scores
Scott City 19, Holcomb 40

Top 10 Individuals
1. Megan Vance, Scott City 22:56.71; 2. Piper Wasinger, Scott City, 23:11.63; 3. Seanna Metcalf, Colby, 23:42.65; 4. Brittany Foss, Colby, 24:42.44; 5. Kairae Berry, Scott City 24:51.13; 6. Jill Stephens, Colby, 25:21.82; 7. Cielo Garcia, Hugoton, 25:50.63; 8. Malea Janda, Holcomb, 25:54.42; 9. Samantha Aguilar, Scott City, 26:03.51; 10. Samantha Macias, Holcomb, 26:26.19

Other Area Results
Holcomb: 13. Exxi Unruh 26:57.40; 32. Alexandra Kepley 32:09.62; 35. Melissa Almaraz 33:14.05
Hugoton: 11. Molly McClure 26:30.46; 12. Frances Gaskill 26:47.50; 20. Abbey Goode 28:19.44
Scott City: 14. Claire Rumford 27:07.88; 15. Alivia Noll 27:12.47; 17. Breanna McPherson 27:36.59

Boys
Team Scores
Scott City 35, Holcomb 57, Ulysses 68, Colby 75, Goodland 115

Top 10 Individuals
1. Eric Frances, Scott City, 18:41.84; 2. Ryan Voss, Colby, 18:42.34; 3. Jaxson Kough, Scott City, 19:04.47; 4. Roberto Apodaca, Scott City, 19:16.12; 5. Rafael Guereque, Hugoton, 19:20.35; 6. Braxton Sizemore, Holcomb, 19:26.02; 7. Trent Coon, Goodland, 19:39.16; 8. Trey Stramel, Colby, 19:50.10; 9. Cooper Autry, Holcomb, 19:53.23; 10. Garret Winter, Ulysses, 19:54.27

Other Area Results
Holcomb: 11. Jackson Stoppel, 20:02.53; 18. Zack Penka 20:35.78; 20. Derek Mesa 20:48.93; 24 Daegan VanPelt 21:07.88; 32. Alexandro Franco 22:49.15

Hugoton: 30. Lane Plowman 21:56.42; 38. Jamyn Wolters 24:08.14

Scott City: 14. Eric Shapland, 20:16.11; 26. Henry Aguilar 21:18.18 

Ulysses: 12. Eduardo Mendoza, 20:07.69; 15. Joel Garcia, 20:24.19; 16. Bryan Pena 20:24.50; 17. Anthony Wolfe 20:24.93; 22. Freddy Castillo 21:00.70; 23. Marcos Martinez 21:06.85; 35. Ira Garcia 23:57.33

Megan Vance, Scott City

Eric Frances, Scott City