October 1, 2022

KBCA Preseason Rankings


The Kansas Basketball Coaches Association released it’s preseason rankings on Wednesday, December 2.

CLASS 6A GIRLS
1) Topeka High
2) Olathe North
3) Shawnee Mission NW
4) Wichita Heights
5) Derby
6) Washburn Rural
7) Olathe West
8) Dodge City
9) Shawnee Mission West
10) Olathe East

CLASS 5A GIRLS
1) St. Thomas Aquinas
2) Andover Central
3) KC-Piper
4) Maize
5) Salina Central
6) KC Schlagle
7) Topeka Seaman
8) Bishop Carroll
9) Blue Valley SW
10) Maize South

CLASS 4A GIRLS
1) Bishop Miege
2) McPherson
3) Nickerson
4) Eudora
5) Clay Center
6) Andale
7) Circle
8) Louisburg
9) Wellington
10) Clearwater

CLASS 3A GIRLS
1) Cheney
2) Halstead
3) Nemaha Central
4) Wichita Trinity
5) Sabetha
6) Hugoton
7) Riley County
8) Phillipsburg
9) Jefferson West 
10) Eureka

CLASS 2A GIRLS
1) Sterling
2) Spearville
3) Garden Plain
4) Trego Community
5) Valley Heights
6) Wabaunsee
7) West Elk
8) Jefferson County North
9) Hillsboro
10) Bennington

CLASS 1A DIVISON I GIRLS
1) Olpe
2) Centrala
3) Clifton-Clyde
4) Lebo
5) Burlingame
6) Pratt-Skyline
7) Jackson Heights
8) Rural Vista
9) Pretty Prairie
10) St. John-Hudson

CLASS 1A DIVISION II GIRLS
1) Central Plains
2) Hanover
3) Cunningham
4) Golden Plains
5) Beloit/St. John’s-Tipton
6) St. Paul
7) Hutchinson Trinity
8) Attica
9) Waverly
10) St. Francis


CLASS 6A BOYS
1) Blue Valley NW
2) Blue Valley North
3) Lawrence
4) Campus
5) Blue Valley
6) Derby
7) Shawnee Mission East
8) Lawrence Free State
9) Olathe South
10) Shawnee Mission NW

CLASS 5A BOYS
1) Andover
2) Basehor-Linwood
3) Bishop Carroll
4) Maize
5) 
6) St. James Academy
7) Topeka West
8) De Soto
9) Goddard Eisenhower
10) Emporia

CLASS 4A BOYS
1) Bishop Miege
2) Augusta
3) Parsons
4) McPherson
5) Tonganoxie
6) Ottawa
7) Buhler
8) Paola 
9) Independence
10) Clearwater

CLASS 3A BOYS
1) Hesston
2) Wichita Collegiate
3) Cheney
4) Rock Creek
5) Royal Valley
6) Galena
7) Haven 
8) St. Mary’s
9) Beloit
10) Hoisington

CLASS 2A BOYS
1) Hoxie
2) Berean Academy
3) Sterling
4) Lyndon
5) Belle Plaine
6) Hillsboro
7) Garden Plain
8) Hutchinson Trinity
9) Erie
10) Ellinwood

CLASS 1A DIVISION I BOYS
1) St. John-Hudson
2) Madison/Hamilton
3) Osborne
4) South Gray
5) Centralia
6) Lebo
7) Meade
8) Udall
9) Little River
10) Olpe

CLASS 1A DIVISION II BOYS
1) St. Francis
2) Logan/Palco
3) Attica
4) Wheatland/Grinnell
5) Greeley County
6) South Haven
7) Northern Valley
8) Triplains/Brewster
9) Pawnee Heights
10) Beloit/St. John’s-Tipton