May 25, 2022

Scott City track sweeps team titles at 84th Scott City Relays

Scott City, Kan. (westernkansasnews.com)–Mondays rescheduled Scott City Relays was undoubtedly the warmest meet of the season. Eleven teams made their way to Scott City for the 84th Scott City Relays, as they make the turn to the final half of the regular season.

On the girls side, Scott City was the winner, pulling away toward the end, outlasting Colby by 24 points. It was the third win in the meet in the last four times. Paige Vulgamore had a big day, as she broke her own school record in the pole vault, going 11-6, and barely missing 12 feet. She was able to take the gold in the 300M Hurdles, and was close to being at the top in all four events.

For the boys, they would also pull away from a tight race. The Beavers ended up scoring a season high 140 points, 44 better than runner-up Colby. Isaac Tarango had a big day, sweeping the 100, 200, and 400 meter dashes, and was the anchor on the winning 4x400M Relay team. Wichita County’s Sheldon Whalen was dominant in sweeping the 110M High Hurdle, and 300M Hurdle races. It was Scott City’s fifth consecutive relays title.

Girls
Team Scores
Scott City 120, Colby 96, Phillipsburg 92, Goodland 51, Hugoton 45, Ulysses 45, Lakin 41, Stanton County 38, Dighton 23, Wichita County 6, Brewster 0

100m Dash
1. Halle Nagel, Ulysses, 12.63; 2. Ava Schemper, Phillipsburg, 12.64; 3. Naomi Vagher, Ulysses, 13.06; 4. Mikyn Hamlin, Hugoton, 13.07; 5. Amanda Jaeger, Colby, 13.09; 6. Erin Urie, Lakin, 13.23

200m Dash
1. Ava Schemper, Phillipsburg, 27.54; 2. Heather Schemper, Phillipsburg, 27.74; 3. Halle Nagel, Ulysses, 28.58; 4. Naomi Vagher, Ulysses, 28.60; 5. Trinitti Gross, Phillipsburg, 29.38; 6. Erin Urie, Lakin, 29.63

400m Dash
1. Heather Schemper, Phillipsburg, 1:00.79; 2. Kennedy Holstein, Scott City, 1:01.75; 3. Abby Babcock, Phillipsburg, 1:03.17; 4. Ciera Hernandez, Wichita County, 1:04.65; 5. Kathie Chavez, Colby, 1:04.99; 6. Alli Patton, Scott City, 1:05.06

800m Run
1. Lara Murdock, Colby, 2:30.47; 2. Yessenia Ornelas, Ulysses, 2:41.41; 3. Cydney Brown, Colby, 2:41.70; 4. Hailey Biermann, Goodland, 2:46.01; 5. Kay Pakkabier, Phillipsburg, 2:47.14; 6. Laurel Cates, Colby, 2:50.44

1600m Run
1. Chesney Peterson, Stanton County, 5:18.45; 2. Lara Murdock, Colby, 5:31.42; 3. Melissa Minetti, Lakin, 6:11.18; 4. Yessenia Ornelas, Ulysses, 6:19.42; 5. Koe Schultz, Hugoton, 6:26.22; 6. Jordan Ortiz, Lakin, 6:38.80

3200m Run
1. Clare Hawkins, Scott City, 13:28.44; 2. Mikayla Biermann, Goodland, 13:49.06; 3. Brinlee Stevens, Scott City, 13:54.11; 4. Madison Seyb, Stanton County, 14:53.31; 5. Jordan Ortiz, Lakin, 15:09.74; 6. Lakota Schultz, Hugoton, 16:07.25

100m HH
1. Lindsey Cure, Goodland, 16.27; 2. Priscilla Peregrino, Scott City, 16.67; 3. Mady Boydston, Phillipsburg, 17.93; 4. Traci Cramer, Dighton, 17.99; 5. Abbey Goode, Hugoton, 18.23; 6. Paige Vulgamore, Scott City, 18.24

300m LH
1. Paige Vulgamore, Scott City, 49.66; 2. Lindsey Cure, Goodland, 50.34; 3. Priscilla Peregrino, Scott City, 50.75; 4. Traci Cramer, Dighton, 52.86; 5. Abbey Goode, Hugoton, 54.72; 6. Emma Hunnacutt, Phillipsburg, 54.80

4x100m Relay
1. Phillipsburg (Heather Schemper, Abby Babcock, Trinitti Gross, Ava Schemper) 51.52; 2. Hugoton 53.66; 3. Colby 54.31; 4. Lakin 54.50; 5. Scott City 54.78; 6. Wichita County 55.64

4x400M Relay
1. Phillipsburg (Abby Babcock, Trinitti Gross, Ava Schemper, Heather Schemper) 4:15.35; 2. Scott City, 4:17.44; 3. Colby, 4:23.07; 4. Stanton County, 4:31.68; 5. Goodland, 4:34.22; 6. Wichita County, 4:35.36

4x800M Relay
1. Colby (Cydney Brown, Laurel Cates, Kathie Chavez, Danielle Schroeder) 10:35.35; 2. Scott City, 10:35.73; 3. Goodland, 10:52.94; 4. Stanton County, 11:08.03; 5. Lakin, 11:35.52

Shot Put
1. Mikyn Hamlin, Hugoton, 34-11.75; 2. Austin Dierking, Phillipsburg, 34-5; 3. Tomi Gall, Dighton, 31-5.5; 4. Madison Westergard, 31-4; 5. Judy Wiebe, Scott City, 31, 2.25; 6. Jordin Owens, Goodland, 30-10.75

Discus
1. Madison Westergard, Scott City, 107-10; 2. Tomi Gall, Dighton, 97-7; 3. Dalia Garcia, Ulysses, 95-8; 4. Jodan Webb, Lakin, 95-0; 5. Cindy Chavez, Colby, 86-4; 6. Austin Dierking, Phillipsburg, 83-4

Javelin
1. Brooklyn Jones, Colby, 105-1; 2. Johnna Sowers, Scott City, 104-1; 3. Jordyn Tucker, Stanton County, 100-1; 4. Tara Rose, Scott City, 97-5; 5. Judy Wiebe, Scott City, 96-10; 6. Hanna Schultz, Dighton, 92-2

High Jump
1. Cydney Brown, Colby, 4-10; 2. Lakin Denny, Colby, 4-10; 3. Annesophie Vanderknapp, Lakin, 4-8; 4. Talexa Weeter, Goodland, 4-8; 5. Ella Rumford, Scott City, 4-6; 6. Brooke Strine, Scott City, 4-10

Long Jump
1. Brylee McKee, Colby, 14-8.5; 2. Ryan Rider, Lakin, 14-8.5; 3. Hedi Bogan, Hugoton, 14-8; 4. Adyson Scott, Stanton County, 14-3.5; 5. Kay Pakkebier, Phillipsburg, 14-3.25; 6. Kennedy Holstein, Scott City, 14-0

Triple Jump
1. Summya Adigun, Hugoton, 33-2; 2. Jaxi Mitchek, Goodland, 32-5; 3. Meredith Jacobs, Phillipsburg, 32-3.5; 4. Annesophie Vanderknapp, Lakin, 32-0; 5. Ryan Rider, Lakin, 31-9; 6. Mia Hamilton, Colby, 31-2.25

Pole Vault
1. Paige Vulgamore, Scott City, 11-6; 2. Alivia Noll, Scott City, 9-6; 3. Suzanne Farnham, Stanton County 9-0; 4. Kourtney Finley, Colby, 8-6; 5. Caydence Corman, Phillipsburg, 8-0; 6. Mika Schultz, Ulysses, 8-0

Boys
Team Scores
Scott City 140, Lakin 96, Colby 69, Stanton County 66, Wichita County 62, Goodland 48, Ulysses 26, Hugoton 24, Dighton 16, Phillipsburg 10

100m Dash
1. Isaac Tarango, Scott City, 10.94; 2. Ashton Tharp, Hugoton, 11.28; 3. Brady Hendrix, Lakin, 11.30; 4. Zevin Johnson, Scott City; 5. Evan Cortez, Ulysses, 11.44; 6. Blaine Whipple, Dighton, 11.51

200m Dash
1. Isaac Tarango, Scott City, 24.00; 2. Samuel Canny, Stanton County, 24.42; 3. Ashton Tharp, Hugoton, 24.53; 4. Brady Hendrix, Lakin, 24.63; 5. Servando Gonzalez, Lakin, 24.64; 6. Devontay Hardy, Goodland, 25.07

400m Dash
1. Isaac Tarango, Scott City, 52.68; 2. Jace Thomas, Scott City, 52.89; 3. Myles Conard, Wichita County, 52.94; 4. Ty Davidson, Lakin, 54.21; 5. Hector Wilkison, Dighton, 56.16; 6. Blaze Batterton, Stanton County, 56.24

800m Run
1. Lawson Beymer, Lakin, 2:11.91; 2. Efren Tarango, Scott City, 2:12.99; 3. Edwin Garcia, Lakin, 2:14.80; 4. DJ Knox, Goodland, 2:17.60; 5. Spencer Schmidt, Stanton County, 2:19.65; 6. Anthony Wolfe, Scott City, 2:22.03

1600m Run
1. Lawson Beymer, Lakin, 4:52.11; 2. Edwin Garcia, Lakin, 5:00.38; 3. Roberto Apodaca, Scott City, 5:01.23; 4. DJ Knox, Goodland, 5:02.19; 5. Taden Fikan, Colby, 5:04.59; 6. Ryan Wenman, Stanton County, 5:04.61

3200m Run
1. Kamryn Golub, Stanton County, 11:21.22; 2. Bryndan Bailey, Scott City, 11:35.79; 3. Taden Fikan, Colby, 11:48.28; 4. Jaxson Kough, Scott City, 12:18.22; 5. Ryan Wenman, Stanton County, 13:14.66; 6. Ethan Horton, Lakin, 13:47.95

110m HH
1. Sheldon Whalen, Wichita County, 15.22; 2. Blaine Whipple, Dighton, 16.16; 3. Ashton Burrows, Hugoton, 16.38; 4. Ben Scott, Ulysses, 16.48; 5. Carson Faurot, Scott City, 16.49; 6. Mason Murray, Goodland, 17.53

300M IH
1. Sheldon Whalen, Wichita County, 40.61; 2. Leyton Cure, Goodland, 41.51; 3. Tyler Tarpley, Lakin, 43.52; 4. Blaine Whipple, Dighton, 43.67; 5. Ashton Burrows, Hugoton, 45.22; 6. Carson Faurot, Scott City, 46.42

4x100m Relay
1. Lakin, 44.52; 2. Scott City, 44.69; 3. Ulysses, 44.71; 4. Wichita County, 46.15; 5. Stanton County, 47.02; 6. Colby, 47.37

4x400m Relay
1. Scott City (Jace Thomas, Efren Tarango, Sawyer Stevens, Isaac Tarango) 3:34.46; 2. Wichita County, 3:35.63; 3. Lakin, 3:36.20; 4. Stanton County, 3:47.37; 5. Goodland, 3:50.12; 6. Ulysses, 3:54.82

4x800m Relay
1. Scott City (Roberto Apodaca, Sawyer Stevens, Efren Tarango, Jace Thomas) 8:39.67; 2. Stanton County 8:59.57; 3. Lakin 9:33.72; 4. Goodland 9:37.69; 5. Phillipsburg 10:00.51

Shot Put
1. Ian Rosales, Colby, 47-4.25; 2. Peyton Wahlmeier, Colby, 45-8.75; 3. Roger Martinez, Stanton County, 45-7.75; 4. Lance Miller, Scott City, 45-3.5; 5. Levi Guinn, Ulysses, 42-2; 6. Brennen Vagher, Ulysses, 39-11.5

Discus
1. Levi Guinn, Ulysses, 132-8; 2. Ryan Berls, Goodland, 130-0; 3. Orlando Molina, Stanton County 129-6; 4. Peyton Wahlmeier, Colby, 125-1; 5. Ian Rosales, Colby, 122-1; 6. Adrian Arreola, Lakin, 119-4

Javelin
1. Manuel Chavez, Wichita County, 158-3; 2. Ian Rosales, Colby, 142-7; 3. Trace Hanchett, Phillipsburg, 138-5; 4. Rowdy Martin, Stanton County, 127-7; 5. Landon Trout, Scott City, 127-0; 6. Eli Wilkinson, Dighton, 125-11

High Jump
1. Zevin Johnson, Scott City, 6-0; 2. Devontay Hardy, Goodland 5-10; 3. Aron PInter, Lakin 5-10; 4. Carson VanEaton, Colby 5-10; 5. Tobin Gardner, Colby 5-8; 6. David Smedley, Stanton Couty 5-4

Long Jump
1. Samuel Canny, Stanton County, 20-2.5; 2. Andre Dafney, Scott City, 20-2.5; 3. Darren Sanders, Colby, 20-0.25; 4. Brady Hendrix, Lakin, 19-9.25; 5. Ashton Tharp, Hugoton, 19-6.75; 6. Connor Hudson, Lakin, 19-4.5

Triple Jump
1. Darren Sanders, Colby, 44-2.75; 2. Jackson Daise, Goodland, 39-9.5; 3. Romeo Terriquez, Wichita County, 38-7.5; 4. Connor Hudson, Lakin, 38-5.5; 5. Tobin Gardner, Colby, 38-3; 6. Pablo Arreola, Lakin, 37-11

Pole Vault
1. Loren Faurot, Scott City, 14-6; 2. Tristen Porter, Wichita County, 13-0; 3. Carson Faurot, Scott City, 13-0;4. Tate Murdock, Colby, 12-0; 5. Kagan Keeten, Phillipsburg, 11-6; 6. Zach Farnham, Stanton County, 11-0

Sheldon Whalen, Wichita County

Isaac Tarango, Scott City

Paige Vulgamore, Scott City