September 26, 2022

Colby girls, Lakin boys win team titles at 85th Scott City Relays


Scott City, Kan. (westernkansasnews.com)–As it has been all season, the wind was a factor again on Tuesday for the 85th Annual Scott City Relays held at Darner Field. The 19-team field was able to compete in 17 of the 18 events originally scheduled, as pole vault was cancelled due to the high winds. In the end, there would be a pair of new team champions. The Colby girls held off Scott City in the end to win the girls title, while the Lakin boys would be 30 points better than Scott City in the boys division

Individually from the area, Stanton County’s Chesney Peterson turned in some good runs with wins in the 800 and 1600 meter runs, while Clare Hawkins from Scott City was the champion in the 3200. The Lady Beavers won the 4x800M Relay and saw Madison Westergard win the discus. Lakin’s Ann Sophie Vanderknaap win the high jump.

On the boys side, Lakin’s Brady Hendrix took the 100 and 200 meter titles, and was on the winning 4x100M Relay. The Broncs would win seven of the events, as Lawson Beymer won the 800M run, and Colter Oldham won the discus and high jump. They also saw Tyler Tarpley take the 300M hurdle title. Scott City won the 4×400 and 4x800M Relay titles, and saw Efren Tarango anchor those races, to go along with his win in the 400M dash. Sublette would get wins in the long jump and triple jump from Miguel Hernandez and Tristan Friesen, while Stanton County’s Kamryn Golub won the 3200M run and Ben Scott from Ulysses was the 110M High Hurdle champion.

Girls
Team Scores
Colby 82, Scott City 76, Lakin 57, Goodland 35, Oakley 32, Stanton County 32, Hugoton 28, Phillipsburg 28, Hoxie 24, Hoisington 22, Rawlins County 20, Cimarron 17, Pratt 17, Ulysses 15, Sublette 12, Wallace County 12, Dighton 10, Wichita County 8, Brewster 0

Results
100M Dash
1. Michaela Rippe, Rawlins County, 12.57; 2. Alyssa Edignton, Lakin, 12.86; 3. Mikyn Hamlin, Hugoton, 13.04; 4. Macy Hanzlick, Hoisington, 13.08; 5. Erin Urie, Lakin, 13.18; 6. Taryn Sides, Phillipsburg, 13.33
200M Dash
1. Lindsey Cure, Goodland, 28.43; 2. Macy Hanzlick, Hoisington, 28.48; 3. Taryn Sides, Phillipsburg, 28.73; 4. Mikyn Hamlin, Hugoton, 28.74; 5. Brooke Ziegler, Pratt, 29.05; 6. Naomi Vagher, Ulysses, 29.06
400M Dash
1. Jaelle Johnson, Oakley, 1:03.55; 2. Ciera, Hernandez, Wichita County, 1:05.51; 3. Alli Patton, Scott City, 1:05.89; 4. Zoey Stein, Ulysses, 1:06.15; 5. Clarysa Webber, Sublette, 1:06.62; 6. Kendall Gentry, Scott City, 1:07.00
800M Run
1. Chesney Peterson, Stanton County, 2:16.24; 2. Kennedy Holstein, Scott City, 2:32.08; 3. Suzanne Farnman, Stanton County, 2:36.08; 4. Jaelyn Daily, Wallace County, 2:43.51; 5. Brinlie Stevens, Scott City, 2:44.79; 6. Janae Fugitt, Cimarron, 2:44.97
1600M Run
1. Chesney Peterson, Stanton County, 5:10.46; 2. Clare Hawkins, Scott City, 6:03.70; 3. Jordan Ortiz, Lakin, 6:17.32; 4. Janae Fugitt, Cimarron, 6:19.33; 5. Isabella Baier, Hoxie, 6:21.43; 6. Emilie Stramel, Colby, 6:21.44
3200M Run
1.  Clare Hawkins, Scott City, 13:00.00; 2. Jordan Ortiz, Lakin, 13:50.91; 3. Emilie Stramel, Colby, 14:08.97; 4. Isabella Baier, Hoxie, 14:18.47; 5. Seanna Metcalf, Colby, 14:29.13; 6. Audrey Schears, Goodland, 14:43.79
100M High Hurdles
1. Alyssa Edgington, Lakin, 15.69; 2. Lindsey Cure, Goodland, 16.22; 3. Priscilla Preregrino, Scott City, 16.86; 4. Jaelle Johnson, Oakley, 16.96; 5. Traci Cramer, Dighton, 17.16; 6. Alisabeth Barton, Colby, 17.55
300M Low Hurdles
1. Clarysa Webber, Sublette, 48.89; 2. Jaelle Johnson, Oakley, 50.34; 3. Lindsey Cure, Goodland, 50.60; 4. Priscilla Peregrino, Scott City, 51.13; 5. Amanda Jaeger, Colby, 51.88; 6. Traci Cramer, Dighton, 52.22
4x100M Relay
1. Phillipsburg, 52.44; 2. Pratt, 52.50; 3. Hoisington, 52.97; 4. Hugoton, 53.03; 5. Ulysses, 53.34; 6. Colby, 53.96
4x400M Relay
1. Phillipsburg, 4:26.07; 2. Colby, 4:28.05; 3. Stanton County, 4:28.25; 4. Scott City 4:28.62; 5. Pratt, 4:28.63; 6. Lakin, 4:34.68
4x800M Relay
1. Scott City, 10:59.23; 2. Colby, 11:33.33; 3. Hoxie, 11:55.52; 4. Pratt, 12:08.03; 5. Hoisington, 12:17.30; 6. Cimarron, 12:27.40
Long Jump
1. Michaela Rippe, Rawlins County, 16-4.5; 2. Liv Tubbs, Colby, 15-7.5; 3. Brylee McKee, Colby, 15-6.5; 4. Sadie White, Cimarron, 14-10.75; 5. Seanna Metcalf, Colby, 14-10; 6. Sheena Gocela, Hoisington, 14-3.75
Triple Jump
1. Mia Hamilton, Colby, 34-0; 2. Summya Adigun, Hugoton, 33-11.5; 3. Anne Sophie Vanderknaap, Lakin, 32-7.5; 4. Grayce Schiefferecke, Hoxie, 32-4.5; 5. Allie Von Leonrod, Dighton, 32-1.25; 6. Corinne Donnenwerth, Pratt, 31-8.5
High Jump
1. Anne Sophie Vanderknaap, Lakin, 5-0; 2. Cydney Brown, Colby, 4-10; 3. Gianna Vos, Hugoton, 4-10; 4. Ella Rumford, Scott City, 4-8; 5. Emily Bainter, Hoxie, 4-8; 6. Kendall Stormont, Cimarron, 4-8
Shot Put
1. Liberty Booker, Oakley, 39-7; 2. Ja’Asia Stafford, Wallace County, 38-5; 3. Brooklyn Jones, Colby, 37-7; 4. Tomi Gall, Dighton, 36-11.5; 5. Caitlyn Sonday, Cimarron, 36-11; 6. Austin Dierking, Phillipsburg, 34-3
Discus
1. Madison Westergard, Scott City, 106-4; 2. Taia Valasco, Ulysses, 90-1; 3. Taegan Bachman, Lakin, 90-0; 4. Cindy Chavez, Colby & Megan Trout, Scott City, 89-0; 6. Lexus Petersilie, Hosington, 86-8
Javelin
1. Lindsey Cure, Goodland, 129’2; 2. Brooklyn Jones, Colby, 125-2; 3. Emily Bainter, Hoxie, 102-10; 4. Melody Carter, Cimarron, 101-9; 5. Ali Flanagin, Colby, 100-10; 6. Hanna Schultz, Dighton, 100-0

Boys
Team Scores
Lakin 105, Scott City 75, Pratt 56, Hoisington 50, Hoxie 44, Stanton County 31, Sublette 24, Colby 22, Goodland 22, Wallace County 20, Hugoton 17, Ulysses 17, Phillipsburg 16, Dighton 11, Brewster 8, Oakley 4, Wichita County 4, Cimarron 1, Rawlins County 0

Results
100M Dash
1. Brady Hendix, Lakin, 10.83; 2. Hector Wilkison, Dighton, 11.28; 3. Servando Gonzalez, Lakin, 11.39; 4. Broc Harland, Ulysses, 11.42; 5. Isaiah Rosales, Colby, 11.54; 6. Santiago Macias, Hugoton, 11.56
200M Dash
1. Brady Hendrix, Lakin, 24.12; 2. Jace Thomas, Scott City, 24.72; 3. Devontay Hardy, Goodland, 25.26; 4. Miguel Hernandez, Sublette, 25.44; 5. Santiago Macias, Hugoton, 25.49; 6. Legend Robinson, Hoisington, 25.63
400M Dash
1. Efren Tarango, Scott City, 54.24; 2. Uziel Carrasco, Stanton County, 55.05; 3. Cade Johnson, Wallace County, 55.31; 4. Devontay Hardy, Goodland, 55.33; 5. Christian Zizumbo, Hugoton, 56.02; 6. Hector Wilkison, Dighton, 56.67
800M Run
1. Lawsyon Beymer, Lakin, 2:04.86; 2. Drew Bretz, Hoxie, 2:06.36; 3. Ian Doss, Hoisington, 2:08.63; 4. Camden Vulgamore, Scott City, 2:09.42; 5. Evan Pearce, Wallace County, 2:13.04; 6. Cesar Peregrino, Scott City, 2:15.81
1600M Run
1. Evan Pearce, Wallace County, 4:57.06; 2. Drew Bretz, Hoxie, 5:00.17; 3. Ryan Wenman, Stanton County, 5:03.34; 4. Bryndan Bailey, Scott City, 5:04.70; 5. Taden Fikan, Colby, 5:15.73; 6. Spencer Schmidt, Stanton County, 5:16.56
3200M Run
1. Kamryn Golub, Stanton County, 10:56.01; 2. Bryndan Bailey, Scott City, 11:12.87; 3. Natanael Chavez, Pratt, 11:14.95; 4. Ryan Wenman, Stanton County, 11:20.96; 5. Taden Fikan, Colby, 11:38.50; 6. Logan Stoppel, Scott City, 11:40.80
110M High Hurdles
1. Ben Scott, Ulysses, 15.86; 2. Ashton Burrows, Hugoton, 16.27; 3. Jensyn Smith, Scott City, 16.92; 4. Josiah Ball, Hoisington, 16.94; 5. Will Schmidt, Oakley, 17.15; 6. Curtis Beam, Lakin, 17.75
300M Intermediate Hurdles
1. Tyler Tarpley, Lakin, 43.32; 2. Josiah Ball, Hoisington, 44.89; 3. Caden Seems, Phillipsburg, 45.75; 4. Junior Gonzalez, Lakin, 45.75; 5. Jensyn Smith, Scott City, 46.08; 6. Brooks Bailey, Scott City, 46.34
4x100M Relay
1. Lakin, 44.98; 2. Pratt, 45.72; 3. Scott City, 46.45; 4. Hoisington, 46.52; 5. Ulysses, 46.74; 6. Cimarron, 47.17
4x400M Relay
1. Scott City, 3:36.98; 2. Lakin, 3:38.02; 3. Hoxie, 3:42.77; 4. Hugoton, 3:45.45; 5. Stanton County, 3:48.00; 6. Pratt, 3:49.94
4x800M Relay
1. Scott City. 8:55.71; 2. Lakin, 9:26.73; 3. Hoisington, 9:31.62; 4. Pratt, 9:37.18; 5. Hoxie, 9:57.17; 6. Wichita County, 10:08.40
Long Jump
1. Miguel Hernandez, Sublette, 21-7; 2. Bralen Thompson, Hoisington, 21-1.5; 3. Ryan Shaw, Hoxie, 20-1.5; 4. Karter Hoeme, Pratt, 19-9.5; 5. Tharyan Hawkins, Wallace County, 19-7.5; 6. Tristen Porter, Wichita County, 19-0
Triple Jump
1. Tristan Friesen, Sublette, 42-8.5; 2. Ryan Shaw, Hoxie, 41-9.25; 3. Bralen Thompson, Hoisington, 41-2; 4. Karter Hoeme, Pratt, 40-5.25; 5. Tristen Porter, Wichita County, 39-4.5; 6. J’Air Johnson, Pratt, 39-3.5
High Jump
1. Colter Oldham, Lakin, 6-0; 2. Linkon Cure, Goodland, 5-10; 3. Karter Hoeme, Pratt, 5-10; 4. Devontay Hardy, Goodland, 5-10; 5. Guy Tubbs, Colby, 5-8; 6. Max Neely, Dighton, 5-6
Shot Put
1. Ian Rosales, Colby, 49-7.5; 2. Brock Woolf, Brewster, 45-11; 3. Colter Oldham, Lakin, 44-2.5; 4. Nash Nowak, Scott City, 43-5; 5. Jesus Ornelas, Pratt, 42-9.5; 6. Caiden Hoffman, Hoisington, 42-8
Discus
1. Colter Oldham, Lakin, 165-9; 2. Mason Melcher, Pratt, 144-0; 3. Spencer Mintz, Hoisington, 142-7; 4. Drake Van Scoyoc, Pratt, 138-9; 5. Craig Kuhlman, Oakley, 138-6; 6. Christian Landeros, Ulysses, 136-2
Javelin
1. Trace Hanchett, Phillipsburg, 173-1; 2. Drake Van Scoyoc, Pratt, 154-4; 3. Cade Gourley, Hoxie, 151-3; 4. Guy Tubbs, Colby, 142-0; 5. Colter Oldham, Lakin, 141-5; 6. Eli Wilkinson, Dighton, 136-6