December 1, 2022

Garden City boys, Colby girls, claim Mike Smith Invitational titles

Garden City, Kan. (westernkansasnews.com)–Several area schools made their way to Garden City on Tuesday for the Mike Smith Invitational. It would be a day that started out sunny with a breeze, and ended with a chilly night. In the end, the Garden City boys and Colby girls would claim the top spots in the meet. 

For the boys, Garden City finished with 196 points to win the meet, followed by Dodge City with 118 and Scott City finished with 75 points. The Buffaloes got wins from Jerry Artega in the 100 and 200-meter dashes, and Devin Chappel took the 1600M and 3200M races. Holcomb’s Manny Reyes swept the 110M and 300M Hurdle races, and Dodge City won the 4×400 and 4×800-meter relays.

Colby would win the girls meet with 125.5 points, while Scott City was second with 93 points, and  Dodge City had 82.5 points in third place. Dodge City’s Kya Edwards claimed the 100 and 200-meter dashes, and Kristin Roth from Garden City swept the Long Jump and Triple Jump.

Boys
Team Scores
Garden City 196; Dodge City 118; Scott City 75; Holcomb 60; Colby 45; Liberal 45; Ulysses 18

Top 6 Placers
100M Dash
1. Jerry Artega, Garden City, 11.62; 2. Vincent Ortiz, Dodge City, 11.80; 3. Alan Chairez, Garden City, 11.81; 4. Dominique Orosco, Holcomb, 11.86; 5. Emmanuel Charite, Jr, Garden City, 11.87; 6. Tochi Okoro, Dodge City, 11.94

200M Dash
1. Jerry Artega, Garden City, 23.09; 2. Vincent Ortiz, Dodge City, 23.38; 3. Alan Chairez, Garden City, 23.57; 4. Jace Thomas, Scott City, 23.66; 5. Denis Cordova, Dodge City, 23.97; 6. Damon Mesa, Holcomb, 24.09

400M Dash
1. Jace Thomas, Scott City, 52.35; 2. Suheyyb Mohammad, Dodge City, 53.00; 3. Isaiah Jimenez, Dodge City, 53.44; 4. Mahmoud Tiea, Dodge City, 53.98; 5. Evan Cortez, Ulysses, 54.33; 6. Oliver Triana, Dodge City, 54.80

800M Run
1. Joel Contreras, Garden City, 2:05.48; 2. Martin Marquez, Dodge City, 2:05.83; 3. Matthew Banuelos, Dodge City, 2:05.87; 4. Kenji Craig, Garden City, 2:09.52; 5. Gonzalo Arroyo, Dodge City, 2:10.79; 6. Braxton Sizemore, Holcomb, 2:11.30

1600M Run
1. Devin Chappel, Garden City, 4:33.28; 2. Daniel Pavia, Liberal, 4:38.61; 3. Martin Marquez, Dodge City, 4:38.73; 4. Kailyn Munoz, Garden City, 4:40.37; 5. Danny Lamas, Dodge City, 4:43.13; 6. David Ultreras, Dodge City, 4:46.18

3200M Run
1. Devin Chappel, Garden City, 10:01.63; 2. Kailyn Munoz, Garden City, 10:26.48; 3. Cesar Pavia, Liberal, 10:29.93; 4. David Ultreras, Dodge City, 10:33.11; 5. Bryndan Bailey, Scott City, 10:40.38; 6. M.J. Foster, Liberal, 10:45.72

110M High Hurdles
1. Manny Reyes, Holcomb, 16.58; 2. Brandon Springston, Garden City, 16.61; 3. Carson Faurot, Scott City, 17.19; 4. Christopher Gomez, Dodge City, 17.41; 5. Greg Martinez, Holcomb, 17.54; 6. A.B. Amador, Liberal, 17.96

300M Intermediate Hurdles
1. Manny Reyes, Holcomb, 42.69; 2. Carter Williams, Dodge City, 42.94; 3. Brandon Springston, Garden City, 43.54; 4. Jensyn Smith, Scott City, 44.56; 5. David Villa, Liberal, 44.56; 6. Greg Martinez, Holcomb, 44.87

4x100M Relay
1. Garden City, 44.03; 2. Holcomb, 44.21; 3. Dodge City, 44.61; 4. Scott City, 45.72; 5. Ulysses, 46.12; 6. Colby, 46.38

4x400M Relay
1. Dodge City, 3:32.21; 2. Scott City, 3:35.71; 3. Garden City, 3:42.91; 4. Holcomb, 3:44.23; 5. Ulysses, 3:47.75; 6. Colby, 3:48.30

4x800M Relay
1. Dodge City, 8:26.38; 2. Garden City, 8:33.40; 3. Scott City, 8:33.78; 4. Holcomb, 9:06.84; 5. Colby, 9:43.98

Long Jump
1. Jerry Arteaga, Garden City, 20-6.5; 2. Tyler Cox, Dodge City, 20-6.25; 3. Emmanuel Charite, Jr, Garden City, 19-9.5; 4. Daniel Amparan, Liberal, 19-4.5; 5. Samuel James, Garden City, 18-10.25; 6. Boston Tubbs, Colby, 18-9.25

Triple Jump
1. Emmanuel Charite, Jr, Garden City, 41-3.75; 2. Tertullian Nyamakope, Garden City, 39-7.5; 3. Manny Reyes, Holcomb, 39-7; 4. Tyler Cox, Dodge City, 38-7; 5. Boston Tubbs, Colby, 38-7; 6. Mehki Huskey, Liberal, 37-10

High Jump
1. Carson Chamberlain, Liberal, 5-8; 2. Jace Kohlhorst, Garden City, 5-8; 3. Samuel James, Garden City, 5-8; 4. Greg Martinez, Holcomb, 5-8; 5. Dallas Calzonetti, Garden City, 5-6; 6. Cameron Randles, Liberal, 5-6

Shot Put
1. Terrell Elliott, Garden City, 56-2; 2. Ian Rosales, Colby, 45-6; 3. Aldo Avalos, Liberal, 45-5.5; 4. Nash Nowak, Scott City, 44-11; 5. Lance Miller, Scott City, 44-4.5; 6. Rex Crotts, Garden City, 41-5

Discus
1. Ian Rosales, Colby, 134-3; 2. Lorenzo Gomez, Ulysses, 121-3; 3. Sergio Garcia, Garden City, 115-5; 4. Tristan Juarez, Liberal, 110-10; 5. Rex Crotts, Garden City, 110-0; 6. Santonio Turner, Dodge City, 108-0

Javelin
1. Guy Tubbs, Colby, 153-0; 2. Nash Nowak, Scott City, 148-9; 3. Zane Burns, Garden City, 147-7; 4. Drayton Knoll, Holcomb, 131-8; 5. Tristan Juarez, Liberal, 124-10; 6. Sergio Garcia, Garden City, 123-7

Pole Vault
1. Tate Murdock, Colby, 12-7; 2. Carson Faurot, Scott City, 12-7; 3. Collin McDaniel, Scott City, 12-1; 4. Andrew Scott, Ulysses, 12-1; 5. Camden Vulgamore, Scott City, 12-1; 6. Greg Martinez, Holcomb, 11-7

Girls
Team Scores
Colby 125.5; Scott City 93; Dodge City 82.5; Garden City 75; Liberal 66; Ulysses 58; Holcomb 52; Deerfield 5

Top 6 Placers
100M Dash
1. Kya Edwards, Dodge City, 13.10; 2. Sophia Jones, Dodge City, 13.35; 3. Natalya Sifuentes, Ulysses, 13.55; 4. Joslyn Sheck, Dodge City, 13.60; 5. Amanda Jaeger, Colby, 13.61; 6. Brookynn Jones, Colby, 13.61

200M Dash
1. Kya Edwards, Dodge City, 27.34; 2. Naomi Vagher, Ulysses, 27.65; 3. Alex Gere, Dodge City, 27.67; 4. Madyson Schreibvogel, Holcomb, 27.79; 5. Claire Heiman, Garden City, 28.48; 6. Bentley Fitzgerald, Liberal, 28.50

400M Dash
1. Madyson Schreibvogel, Holcomb, 1:02.77; 2. Elle Hatcher, Liberal, 1:03.59; 3. Naomi Vagher, Ulysses, 1:03.65; 4. Zoey Stein, Ulysses, 1:04.74; 5. Hannah McCarter, Liberal, 1:04.78; 6. Melissa Fiero, Garden City, 1:05.99

800M Run
1. Kennedy Holstein, Scott City, 2:32.17; 2. Serenity Larson, Dodge City, 2:34.20; 3.  Cate Wiese, Garden City, 2:36.03; 4. Ruby Mueller, Garden City, 2:40.03; 5. Brinlee Stevens, Scott City, 2:40.79; 6. Jenna Ardery, Holcomb, 2:42.96

1600M Run
1. Clare Hawkins, Scott City, 5:28.07; 2. Cate Wiese, Garden City, 5:46.34; 3. Jenna Ardery, Holcomb, 5:53.95; 4. Katrina Macias, Holcomb, 6:12.01; 5. Anna Lobmeyer, Garden City, 6:12.85; 6. Emilie Stramel, Colby, 6:15.86

3200M Run
1. Daniela Cerda, Liberal, 12:20.59; 2. Clare Hawkins, Scott City, 12:29.77; 3. Jenna Ardery, Hoclomb, 12:53.27; 4. Katrina Macias, Holcomb, 13:20.56; 5. Beth Harman, Dodge City, 13:23.23; 6. Anna Lobmeyer, Garden City, 13:25.26

110M High Hurdles
1. Priscilla Peregrino, Scott City, 17.29; 2. Kristin Roth, Garden City, 17.99; 3. Kami Kenny, Ulysses, 18.27; 4. Alisabeth Barton, Colby, 18.42; 5. Mia Flores, Garden City, 19.10; 6. Keyona Hall, Liberal, 19.14

300M Low Hurdles
1. Alisabeth Barton, Colby, 49.83; 2. Kristin Roth, Garden City, 49.94; 3. Amanda Jaeger, Colby, 50.50; 4. Prisciolla Peregrino, Scott City, 50.59; 5. Hallie West, Liberal, 51.80; 6. Kamdyn Carr, Garden City, 55.23

4x100M Relay
1. Dodge City, 51.01; 2. Liberal, 52.51; 3. Colby, 52.96; 4. Holcomb, 53.05; 5. Ulysses, 53.11; 6. Garden City, 53.53

4x400M Relay
1. Liberal, 4:17.23; 2. Colby, 4:22.75; 3. Ulysses, 4:23.36; 4. Scott City, 4:24.27; 5. Holcomb, 4:29.18; 6. Dodge City, 4:30.49

4x800M Relay
1. Scott City, 10:29.73; 2. Colby, 10:44.84; 3. Garden City, 10:51.85; 4. Dodge City, 11:06.74; 5. Ulysses, 12:04.32

Long Jump
1. Kristin Roth, Garden City, 17-3.5; 2. Olivia Buddy, Dodge City, 15-9; 3. Liv Tubbs, Colby, 15-4.5; 4. Mataya Clark, Dodge City, 15-3.5; 5. Jera Kruleski, Holcomb, 15-3; 6. Shayla Clark, Deerfield, 15-2.5

Triple Jump
1. Kristin Roth, Garden City, 35-9.25; 2. Mia Hamilton, Colby, 33-4.5; 3. Mataya Clark, Dodge City, 32-5.5; 4. Shayla Clark, Deerfield, 32-1; 5. Kennedy McCarty, Colby, 32-0.5; 5. Brylee McKee, Colby, 31-5

High Jump
1. Cydney Brown, Colby, 5-2; 2. Liv Tubbs, Colby, 5-2; 3. Natalie Wederski, Colby, 4-10; 4. Ella Rumford, Scott City, 4-10; 5t. Mataya Clark, Dodge City & Lakin Denny, Colby, 4-8

Shot Put
1. Brooklynn Jones, Colby, 37-3.5; 2. Bree Horyna, Liberal, 34-6.5; 3. Nicole Ruda, Holcomb, 34-1; 4. Madison Westergard, Scott City, 33-10.5; 5. Brenn Stanley, Colby, 31-10.5; 6. Mya Betz, Colby, 31-10

Discus
1. Madison Westergard, Scott City, 119-1; 2. Bree Horyna, Liberal, 117-6; 3. Dalia Garcia, Ulysses, 106-6; 4. Cindy Chavez, Colby, 99-8; 5. Taia Valasco, Ulysses, 99-6; 6. Nicole Ruda, Hoclomb, 99-2

Javelin
1. Brooklynn Jones, Colby, 126-1; 2. Bree Horyna, Liberal, 111-9; 3. Ella Rumford, Scott City, 107-0; 4. Ali Flanagin, Colby, 105-3; 5. Nicole Ruda, Holcomb, 101-3; 6. Tara Rose, Scott Citiy, 99-2

Pole Vault
1. Alivia Noll, Scott City, 9-7; 2. Mika Schultz, Ulysses, 9-7; 3. Alizah Schielke, Colby, 8-1; 4. Hailey Phipps, Garden City, 8-1; 5. Taylor Ackley, Ulysses, 7-7; 6. Avery Just, Garden City, 7-7