September 27, 2022

Holcomb boys, Stanton County girls win Hugoton Invitational meet


Hugoton, Kan. (westernkansasnews.com)–It was a nice morning on Saturday for the Hugoton Invitational cross country meet, held at the Hugoton Forewinds Golf Course. 

The boys race would be a close finish for the top spot, as Holcomb edged Liberal for the meet win. Scott City was third and Meade finished fourth. Stanton County’s Kamryn Golub was the top area runner with a second place finish, and Meade’s Logan Keith was third. 

On the girls side, Stanton County won the title with 49 points, while Southwestern Heights was second with 71. Tennessee commit and Lady Trojan Chesney Peterson took the win in the girls race, and Meade’s Madison Sutterfield finished second. 

Boys
Team Scores
Holcomb 48, Liberal 50, Scott City 100, Meade 104, Stanton County 120, Lakin 134, Southwestern Heights 176, Cimarron 233, Ulysses 258

Top 15 Individual
1. M. J. Foster, Liberal, 16:42.90; 2. Kamryn Golub, Stanton County, 16:59.47; 3. Logan Keith, Meade, 16:59.86; 4. Cesar Pavia, Liberal, 17:04.13; 5. Alex Luce, Lakin, 17:05.67; 6. Brody Deniston, Holcomb, 17:31.96; 7. Austin Ritsema, Lakin, 17:39.47; 8. Eirik Ramos, Holcomb, 17:46.71; 9. Jeb Stoppel, 17:51.60; 10. Landen Leonard, Holcomb, 18:09.80; 11. Mylo Lovejoy, Springfield, CO, 18:29.94; 12. Ivan Armendariz, Scott City, 18:32.28; 13. David Villa, Liberal, 18:37.14; 14. Logan Stoppel, Scott City, 18:38.15; 15. Alex Zortman, Meade, 18:38.80

Other Area Results
Cimarron: 35. Matrik Barranca, 19:38.34; 39. Asher English, 19:49.44; 48. Trenton Briggs, 20:54.94; 64. Gael Cardiel, 23:34.01; 72. Sean Hennings, 26:13.30
Elkhart: Wesley O’Connor, 24:08.85
Holcomb: 16. Breckin McClure, 18:39.46; 28. Miguel Ibanez 19:07.27
Hugoton: 46. Wyatt Johnson, 20:40.06; 56. Christian Gomez, 21:54.12; 59. Yossen Meza, 22:28.44; 62. Daniel Gonzalez, 23:09.08; 66. Aiden Conner, 23:58.90; 74. Manuel Sanchez, 29:30.22
Lakin: 30. Leo Shelden, 19:12.21; 51. Avory Barrera, 21:10.51; 52. Eric Munson, 21:15.59; 54. Isaac Jaquez-Garcia, 21:27.31; 63. Jose Acosta, 23:27.00
Meade: 27. Kayden Pearson, 19:02.58; 33. Brock Keith, 19:24.27; 37. Ryker Vieux, 19:39.10; 43. Orvin Dyck, 20:13.48; 47. Walker Koons, 20:48.58
Satanta: 19. Xander Garcia, 18:44.78; 61. Curtis Bass, 23:07.57
Scott City: 25. Spencer Cramer, 18:57.07; 29. Jace Miller, 19:09.52; 31. Bryndan Bailey, 19:14.47; 32. Kasten Wren, 19:16.69; 38. Dylan Duff, 19:39.77
South Gray: 17. Sam Moore, 18:44.37; 34. Dominic Martin, 19:26.19; 69. Max Moore, 24:33.34; 71. Zach Gallegos, South Gray, 25:58.63
Southwestern Heights: 21. Elijah Kisner, 18:51.44; 40. Victor Testa, 20:00.83; 41. Connor Mitchell, 20:09.02; 44. Johnathan Grimaldo, 20:24.55; 49. Wyatt Friessen, 20:55.86; 58. Cade Thomas, 22:08.26; 60. Ethan Hernandez, 22:32.52
Stanton County: 22. Brando Robles-Salmeron, 18:52.06; 23. David Crane, 18:56.53; 42. Calan Sims, 20:11.98; 45. Corey Wilson, 20:34.47; 50. Jaydon Edgar, 21:04.19; 53. Luis Ocampo, 21:22.99
Ulysses: 36. Adion Nelson, 19:38.67; 55. Quincy Sierra, 21:39.10; 57. Jackson Keeler, 22:02.05; 65. Angel Aguilar, 23:34.49; 67. Irvin Luna, 24:08.85; 70. Anthony Sabillon, 25:46.56; 73. Steven Villeda, 27.44.94

Girls
Team Scores
Stanton County 49, Southwestern Heights, 71, Liberal 76, Holcomb 96, South Gray, 118, Scott City, 123, Lakin 149

Top 15 Individual
1. Chesney Peterson, Stanton County, 18:24.46; 2. Madison Sutterfield, Meade, 19:58.46; 3. Ozia Trujillo, Southwestern Heights, 21:08.37; 4. Kylie Stapleton, South Gray, 21:21.91; 5. Jenna Ardery, Holcomb, 21:28.24; 6. Layla Kisner, Southwestern Heights, 21:37.59; 7. Suzanne Farnham, Stanton County, 21:46.39; 8. Maya Doney, Meade, 21:50.83; 9. Daniela Cerda, Liberal, 21:53.75; 10. Katrina Macias, Holcomb, 22:06.11; 11. Hailey Saucedo, Southwestern Heights, 22:14.12; 12. Brinlie Stevens, Scott City, 22:18.70; 13. Karlee Nairn, Stanton County, 22:28.49; 14. Isabella Gutierrez, Liberal, 22:29.81; 15. Cinthya Garcia, Southwestern Heights, 22:31.84

Other Area Results
Cimarron: 16. Janae Fugitt, 22:32.30; 37. Gracie Millershaski, 25:12.71; 42. Evan Vath, 26:36.59
Elkhart: 40. Emma Maltbie, 26:15.01; 53. Anella Long, 29:54.44; 54. Liberty Long, 33:16.38
Holcomb: 24. Isabel Macias, 23:31.06; 36. Ella Parker, 25:07.13; 41. Jayln VanPelt, 26:22.12; 46. Kaya Bjurstrom, 27:31.10
Hugoton: 17. Lakota Schultz, 22:39.12
Lakin: 25. Jordan Ortiz, 23:33.23; 30. Maile White, 24:24.38; 33. Anne Sophie VanDerKnaap, 24:34.87; 44. Ivy Davis, 27:18.44; 48. Elina Helwich, 28:02.33; 49. Odaliz Garcia, 28:09.81; 52. Abby Holmes, 28:28.85
Meade: 20. Brenna Faurot, 22:56.37
Satanta: 50. Jaylen Sunderland, 28:11.78
Scott City: 19. Belle Trout, 22:46.03; 35. Jayden O’Brien, 24:57.03; 39. Hailey Shapland, 25:23.51; 43. Kami Winderlin, 26:47.82; 45. Macy Brown, 27:20.60
South Gray: 26. Gwyn Jantz, 23:52.04; 31. Jacee Deges, 24:26.45; 34. Reegan Meairs, 24:51.27; 47. Alleris Granados, 27:51.73
Southwestern Heights: 51. Jennifer Lamas, 28:19.28
Stanton County: 18. Kenzington Nairn, 22:44.89; 22. Madison Seyb, 23:06.20; 27. Lexi Martinez, 24:02.23; 29. Kourtney Hudgens, 24:18.29