June 21, 2024

Garden City boys, Liberal girls win 6A regional titles

Garden City, Kan. (westernkansasnews.com)–Regional track was a good day overall for the area schools in Class 6A on Friday at Garden City High School. The regional also shared the track and field areas with Class 3A, as it ended up being a dual regional. 

Thanks to a strong showing on the track, Garden City was able to pull away to win the boys regional, while Dodge City was third. Liberal held off Wichita East to win the girls regional, while Dodge City was third and Garden City finished in a tie for fifth.

Garden City’s Jerry Artega would sweep the 100 and 200-meter dashes, and Devin Chappel took the 800, 1600 and 3200-meter runs. The Red Demons took the 4x100M relay and also got regional championship performances from Dylan Sonday in the javelin and Vincent Ortiz in the long jump.

On the girls side, Dodge City’s Ariana De La Rosa was the regional champion in javelin, while Garden City’s Avery Just won the pole vault.

Class 6A will be part of the afternoon session on Friday and all day Saturday at the State Track & Field Championships, held at Cessna Stadium in Wichita. 

Boys
Team Scores
Garden City 126; Wichita East 106; Dodge City 98; Derby 70; Liberal 65; Wichita Northwest 38; Wichita South 36; Campus 11; Wichita North 8

State Qualifiers
100M Dash
1. Jerry Artega, Garden City, 10.64; 2. Tochi Okoro, Dodge City, 10.71; 3. Jalil Cooper, Wichita Northwest, 10.76; 4. Derek Hubbard, 10.99

200M Dash
1. Jerry Artega, Garden City, 22.34; 2. Vincent Ortiz, Dodge City, 22.52; 3. Jalil Cooper, Wichita Northwest, 22.57; 4. Zayden Martinez, Liberal, 22.73

400M Dash
1. William Hopson, Derby, 51.21; 2. Mathew Banuelos Aparicio, Dodge City, 51.43; 3. Jacob Wassall, Wichita North, 51.53; 4. Suheyyb Mohammad, Dodge City, 51.72

800M Run
1. Devin Chappel, Garden City, 1:57.63; 2. Cesar Pavia, Liberal, 1:58.57; 3. Ryan Son, Wichita East, 1:59.52; 4. M.J. Foster, Liberal, 2:00.10

1600M Run
1. Devin Chappel, Garden City, 4:30.61; 2. Kailyn Munoz, Garden City, 4:34.01; 3. Ryan Son, Wichita East, 4:34.70; 4. Lawson Weilert-Beymer, Garden City, 4:41.90

3200M Run
1. Devin Chappel, Garden City, 9:36.43; 2. Kailyn Munoz, Garden City, 9:39.52; 3. Ryan Son, Wichita East 9:45.90; 4. Lawson Weilert-Beymer, 9:48.11

4x100M Relay
1. Dodge City, 42.71; 2. Garden City, 42.74; 3. Wichita East, 43.01; 4. Derby, 43.28

4x400M Relay
1. Liberal, 3:24.31; 2. Dodge City, 3:25.23; 3. Garden City, 3:28.72; 4. Wichita East, 3:29.67

4x800M Relay
1. Liberal, 8:10.67; 2. Garden City, 8:12.49; 3. Dodge City, 8:20.40; 4. Derby, 8:23.33

110M High Hurdles
1. Mikell Hamilton-Thompson, Wichita East, 14.86; 2. Bryson Rohr, Dodge City, 15.14; 3. Marcus White, Wichita East, 15.22; 4. Christopher Gomez, Dodge City, 15.49

300M Intermediate Hurdles
1. MIkell Hamilton Thompson, Wichita East, 40.53; 2. Carter Williams, Dodge City, 40.55; 3. Brody Burns, Garden City, 43.03; 4. Marcus White, Wichita East, 43.08

Shot Put
1. LeShaon Davis, Derby, 49-5; 2. Tyler Stroup, Derby, 45-8.5; 3. Corbyn Clement, Wichita East, 45-8; 4. Jackson Woodson, Wichita-East, 44-10.25 

Discus
1. LaShon Davis, Derby, 125-6; 2. Miguel Ovalle, Liberal, 124-10; 3. Asa Berry, Wichita South, 120-9; 4. Trystian Juarez, Liberal, 119-4

Javelin
1. Dylan Sonday, Dodge City, 145-5; 2. Brock Zerger, Derby, 145-3; 3. Byron Ramirez, Garden City, 136-6; 4. Andrews Cruz, Derby, 132-2

Long Jump
1. Vincent Ortiz, Dodge City, 21-11; 2. Tristen Cross, Wichita East, 21-1.25; 3. Jonah Harris, Wichita Northwest, 21-1; 4. Andre Baker, Wichita South, 20-5.5

Triple Jump
1. Tristen Cross, Wichita East, 42-10; 2. Jonah Harris, Wichita Northwest, 41-8.75; 3. La’Terrius Robinson, 40-6; 4. Izzy Garcia-Rotolo, Liberal, 39-11.5

High Jump
1. Andre Baker, Wichita South, 6-2; 2. Joseph Griffin, Wichita South, 6-0; 3. Zayden Martinez, Liberal, 5-10; 4. Jace Kohlhorst, Garden City 5-8

Pole Vault
1. Ezekiel Flemming, Wichita East, 12-3; 2. Ivan Rivas, Garden City, 11-6; 3. Liam Fredin, Wichita Northwest, 11-6; 4. Cohen Connell, Campus, 11-6

Girls
Team Scores
Liberal 85; Wichita East 80; Dodge City 77; Derby 76; Garden City 72; Campus 72; Wichita North 55; Wichita Northwest 32; Wichita South 9

State Qualifiers
100M Dash
1. Sonya Haylor, Wichita East, 12.79; 2. Rylie Hallman, Liberal, 12.79; 3. Rylan Chandler, Wichita East, 12.81; 4. Aiyana Solomon, 12.82

200M Dash
1. Adryana Shelby, Wichita Northwest, 26.14; 2. BreAna Garrett-Tillemans, Campus, 26.59; 3. Alex Gere, Dodge City, 26.71; 4. Hannah McCarter, Liberal, 27.30

400M Dash
1. Piper Hurla, Derby, 58.65; 2. Alex Gere, Dodge City, 59.55; 3. BreAna Garrett-Tillemans, Campus, 1:00.94; 4. Eilyanas Monge, Derby, 1:03.06

800M Run
1. BreAna Garrett-Tillemans, Campus, 2:25.26; 2. Piper Hurla, Derby, 2:27.21; 3. Mia Hirsch, Wichita North, 2:32.88; 4. Ciara Johnson, Wichita East, 2:33.57

1600M Run
1. Alexa Ornelas, Wichita North, 5:34.56; 2. Daniela Cerda, Liberal, 5:37.68; 3. Janaya Devorce, Liberal, 5:49.08; 4. Cate Wiese, Garden City, 5:49.36

3200M Run
1. Alexa Ornelas, Wichita North, 12:07.09; 2. Cate Wiese, Garden City, 12:44.52; 3. Louisa DeLira, Dodge City, 12:51.93; 4. Ruby Moore, Wichita East, 12:52.60

4x100M Relay
1. Wichita East, 50.03; 2. Dodge City, 50.73; 3. Liberal, 51.17; 4. Derby, 51.20

4x400M Relay
1. Campus, 4:09.89; 2. Derby, 4:11.41; 3. Dodge City, 4:15.96; 4. Liberal, 4:18.16

4x800M Relay
1. Liberal, 10:18.08; 2. Garden City, 10:28.76; 3. Dodge City, 10:49.25; 4. Wichita East, 11:07.09

100M High Hurdles
1. Adryana Shelby, Wichita Northwest, 14.11; 2. Mayciee Bell, Derby, 15.96; 3. Heylei Davis, Wichita East, 16.94; 4. Rylan Syring, Derby, 17.30

300M Low Hurdles
1. Adryana Shelby, Wichita Northwest, 46.28; 2. Mayciee Bell, Derby, 48.74; 3. Kamdyn Carr, Garden City, 51.37; 4. Caitlyn Pfaff, Dodge City, 51.47

Shot Put
1. Makenna Wilburn, Wichita North, 35-9.25; 2. Margarita Beatriz, Dodge City, 35-2; 3. Isabel Stranathan, Campus, 34-1; 4. Kierrah Pinchon, Garden City, 31-7

Discus
1. Isabel Stranathan, Campus, 99-6; 2. NaZiah Williams, Liberal, 95-2; 3. Lailoni White, Wichita South, 88-7; 4. Kamilah Delgado, Liberal, 87-6.5

Javelin
1. Ariana De La Rosa, Dodge City, 106-4; 2. Rachelle Terrazas, Liberal, 103-3; 3. Makenzie Lucas, Garden City, 102-2; 4. Isabel Stranathan, Campus, 101-4

Long Jump
1. Rylan Syring, Derby, 16-8.5; 2. Alexis Pennington, Wichita East, 16-4; 3. Shari Lewis, Liberal, 16-3.75; 4. Kayla Frost, Campus, 15-6

Triple Jump
1. Sonya Haylor, Wichita East, 34-9; 2. Hailey Brown, Garden City, 34-2; 3. Olivia Buddy, Dodge City, 33-10; 4. Shamari Lewis, Liberal, 33-7

High Jump
1. Taryn St. Clair, Wichita North, 5-4; 2. Rylan Syring, Derby, 5-0; 3. Makenzie Lucas, Garden City, 5-0; 4. Riannon St. Clair, Wichita North, 5-0

Pole Vault
1. Avery Just, Garden City, 8-6; 2. Layla Fager, Campus, 8-0; 3. Violet Rice, Wichita East, 8-0; 4. Caitlyn Pfaff, Dodge City, 8-0