April 15, 2024

Rose Hill builds day 1 lead in Class 4A; Six area wrestlers reach semi-finals

Salina, Kan. (westernkansaanews.com)–Class 4A boys would start off the three-day state wrestling tournament on Thursday morning, inside Tony’s Pizza Events Center in Salina. From the area, 15 wrestlers would take the mat, and all but two would advance to Friday’s competition.

There would be six area wrestlers guarantee themselves a state medal to go along with advancing to Friday’s semi-final round. Scott City put three in the semis, with Trenton Frank at 106, Houston Frank at 175 and Tanner Gooden at 215. Ulysses had Jaxsen Salinas at 138, and Braysen Salinas at 144. Holcomb’s Gregery Martinez is in the semi-finals at 138. 

Rose Hill put six wrestlers into the semi-finals and has the lead after the first day with 69.5 points, while Clay Center is in second with 58 and Tonganoxie is in third with 55 points. 

Day two of the Class 4A State Touranment will commence at 9 am Friday, with the consolation 2nd Round, followed by the championship semi-finals and the consolation quarterfinals.

Team Scores
Rose Hill 69.5; Clay Center 58; Tonganoxie 55; Paola 49; Abilene 42.5; Colby 41; Scott City 38.5; Andale 36.5; Augusta 27; Winfield 26.5; Fort Scott 25; Wamego 25; Independence 23.5; Holton 22; McPherson 22; Ulysses 21; Pratt 19; Ottawa 16.5; Baldwin 16; Coffeyville-Field Kinley 15; Frontenac 15; Santa Fe Trail 14; Bishop Miege 13; Buhler 12; Holcomb 12; Labette County 11; Anderson County 11; Louisburg 11; Mulvane 10.5; Columbus 9; Concordia 9; Girard 7; Halstead 7; Marysville 5; Silver Lake 5; Hayden 5; Burlingotn 4; El Dorado 4; Prairie View 4; Jefferson West 4; Hugoton 3.5; Chaparral 3; Chanute 3; Smoky Valley 3; Nickerson 3; Atchison 2; Osawatomie 2; Rock Creek 2; Bishop Ward 1, Circle 1; Cheney 0; Clearwater 0; Iola 0; Parsons 0; Wellington 0

Semi-Finalists & Area Wrestlers Remaining
106
Samson Whitted, Rose Hill vs Thayne Phizenmaier, Clay Center
Tyler Chrisp, Tonganoxie, vs Trenton Frank, Scott City
113
Bryson Rockers, Paola, vs Storm Rieck, Girard
Trenton Richwine, Rose Hill, vs Ryder Dempewolf, Colby
Still alive: Isaiah Peachey, Hugoton
120
Kaiden Powell, Paola, vs Hayden Kalivoda, Clay Center
Sebastian Bentley, Rose Hill, vs Kaeden McCarty, Colby
Still alive: Haegaen Hartman, Holcomb
126
Brock Johnson, Paola, vs Talon Suttles, Winfield
Murphy Randolph, Abilene, vs Adam Bilby, Rose Hill
Still alive: Eli Camacho, Hugoton
132
Johnny Leck, Rose Hill, vs Morgan Brumfield, Clay Center 
Owen Suttles, Winfield, vs Tucker Wark, Colby
Still alive: Sebastian Heredia, Ulysses
138
Damon Ingram, Rose Hill, vs Jaxsen Salinas, Ulysses
Gregery Martinez, Holcomb, vs Kohen Wright, Independence
144
Braeden Moore, Tonganoxie, vs Cason Wyrick, Labette County
Braysen Salinas, Ulysses, vs Cruz Hershberger, Buhler
150
Noah Bailey, Tonganoxie, vs Thomas McIntyre, Wamego
Joseph Welsh, Abilene, vs Jasper Allison, Fort Scott
Still alive: Collin McDaniel, Scott City
157
Owen Eck, Andale, vs Hayden Farley, McPherson
Masten Wright, Anderson County, vs Tucker Cell, Abilene
165
Taye Wilson, Pratt, vs Kyler Jackson, Holton
Talyn Phizenmaier, Clay Center, vs Clayton Younger, Paola
Still alive: Blaze Gossman, Scott City
175
Houston Frank, Scott City, vs Mason Obanion, Columbus
Parker Guge, Ottawa, vs Ian Aouad, Andale
190
Jack Harvey, Baldwin, vs Ashton Moore, Louisburg
Isaiah Wilson, Andale, vs Tucker Jackson, Clay Center
215
Dalton Roush, Holton, vs Jake Meyer, Wamego
Tyler Pankey, Tonganoxie, vs Tanner Gooden, Scott City
Still alive: Carmelo Orosco, Ulysses
285
Willy Jon Morales, Augusta, vs Jaden Garcia, Fort Scott
Baker North, Bishop Miege, vs Kainen White, Coffeyville