May 30, 2024

Lakin sweeps team titles at 87th Scott City Relays

Scott City, Kan. (westernkansasnews.com)–Weatherwise, pushing the 87th Annual Scott City Relays to Wednesday from Tuesday proved to be a great decision. In what was one of the nicest and warmest track days this season, 13 schools made their way to Scott City for the annual event. The Lakin Bronc track teams would take both the boys and girls team titles. While the Bronc boys would win by 25 points, the Lady Broncs held off Hoisington for the team title.

Starting on the boys side, Lakin repeated as Scott City Relays champions, finishing with 144 points, while Scott City was second and Hoisington was third. Lakin was led by Colter Oldham, who won the shot put and discus. Scott City swept the relays, and set a new meet record in the 4×100 Meter Relay.

For the girls, Lakin would hold off Hoisington, as they had 103 points, compared to the Lady Cardinals who had 98. Scott City was third with 88 points. Freshman Aryn Michaelis swept the hurdle races, and broke the meet record in the high jump. 

Boys
Team Scores
Lakin 144; Scott City;119; Hoisington 78; Goodland 58; Hugoton 30; Phillipsburg 29; Colby 24; Dighton 22; Elkhart 20; Rawlins County 12; Stanton County 8, Wichita County 8

Placers
100M Dash
1. Christian Zizumbo, Hugoton, 11.13; 2. Alexis Jimenez, Hugoton, 11.14; 3. Camden Vulgamore, 11.15; 4. Chayton goodwin, Goodland, 11.18; 5. Maddux Beltran, Lakin, 11.28; 6. Brier Thompson, Hoisington, 11.37

200M Dash
1. Linkon Cure, Goodland, 23.49; 2. Emilio Ibarra, Elkhart, 23.87; 3. Chayton Goodwin, Goodland, 23.92; 4. Ryan Sramek, Rawlins County, 24.02; 5. Alexis Jimenez, Hugoton, 24.15; 6. Collin McDaniel, Scott City, 24.33

400M Dash
1. Peyton Bergner, Scott City, 51.64; 2. Chayton Goodwin, Goodland, 52.32; 3. Brier Thompson, Hoisington, 53.19; 4. Alex Van Allen, Phillipsburg, 53.39; 5. David Crane, Stanton County, 53.68; 6. Martin Purma, Scott City, 54.17

800M Run
1. Alex Tarango, Scott City, 2:03.85; 2. Ivan Armendariz, Scott City, 2:04.47; 3. Alex Luce, Lakin, 2:07.59; 4. Kamden Tarlton, Hoisington, 2:12.92; 5. Bryndan Bailey, Scott City, 2:13.65; 6. Rodrigo Ortiz, Dighton, 2:13.71

1600M Run
1. Alex Luce, Lakin, 4:35.58; 2. Austin Ritsema, Lakin, 4:43.50; 3. Kamden Tarlton, Hoisington, 4:47.68; 4. Logan Stoppel, Scott City, 4:55.08; 5. Haydin Litsenberger, Colby, 5:07.76; 6. Kasten Wren, Scott City, 5:10.11

3200M Run
1. Austin Ritsema, Lakin, 10:51.26; 2. Kamden Tarlton, Hoisington, 11:00.92; 3. Logan Stoppel, Scott City, 11:22.40; 4. Alex Rodriguez, Scott City, 11:32.13; 5. Michael Hipp, Hoisington, 11:52.37; 6. Zael Bermudez, Lakin, 11:56.22

110M High Hurdles
1. Linkon Cure, Goodland, 14.66; 2. Josiah Ball, Hoisington, 14.75; 3. Tanner Horinek, Phillipsburg, 14.94; 4. Tyelor Holloway, Lakin, 15.42; 5. Kelton Cook, Scott City, 15.63; 6. Quincy Esquibel, Lakin, 15.63

300M Intermediate Hurdles
1. Linkon Cure, Goodland, 40.21; 2. Josiah Ball, Hoisington, 40.66; 3. Tyelor Holloway, Lakin, 41.11; 4. Kelton Cook, Scott City, 42.81; 5. Timmy Johnson, Lakin, 45.45; 6. Taylen Morales, Hoisington, 45.81

4x100M Relay
1. Scott City (Collin McDaniel, Camden Vulgamore, Peyton Bergner, Kelton Cook), (New Meet Record) 43.85; 2. Goodland, 44.08; 3. Hoisington, 44.22; 4. Hugoton, 44.36; 5. Lakin, 44.39; 6. Colby, 44.73

4x400M Relay
1. Scott City (Peyton Bergner, Collin McDaniel, Kelton Cook, Camden Vulgamore), 3:29.43; 2. Lakin, 3:33.28; 3. Colby, 3:38.57; 4. Dighton, 3:39.46

4x800M Relay
1. Scott City (Alex Tarango, Alex Rodriguez, Kasten Wren, Bryndan Bailey), 8:43.25; 2. Lakin, 8:53.67; 3. Stanton County, 9:19.87; 4. Dighton, 10:36.28

Shot Put
1. Colter Oldham, Lakin, 55-2.75; 2. Simon Medina, Wichita County, 49-2.75; 3. Caiden Hoffman, Hoisington, 48-10.5; 4. Tanner Gooden, Scott City, 45-8.5; 5. Baylor Childress, Elkhart, 43-8.5; 6. George Von Leonrod, Dighton, 42-10

Discus
1. Colter Oldham, Lakin, 165-1; 2. Layton Hoffman, Hoisington, 134-0; 3. Baylor Childress, Elkhart, 120-3; 4. Brady Wiedeman, Colby, 119-3; 5. Caiden Hoffman, Hoisington, 118-2; 6. Kyron Hughes, Phillipsburg, 117-4

Javelin
1. Jackson Rumford, Scott City, 178-3; 2. Colter Oldham, Lakin, 175-6; 3. Guy Tubbs, Colby, 166-1; 4. Kayden Hudson, Phillipsburg, 161-11; 5. George Von Leonrod, Dighton, 153-10; 6. Daniel Cramer, Dighton, 141-3

Long Jump
1. Ross Rider, Lakin, 22-0; 2. Ryan Sramek, Rawlins County, 20-8; 3. Quincy Esquibel, Lakin, 20-7.75; 4. Tanner Horinek, Phillipsburg, 20-0; 5. Grady Palmer, Elkhart, 19-5.5; 6. Kasey Giesenhagen, Colby, 19-1.75

Triple Jump
1. Ross Rider, Lakin, 43-6.75; 2. Quincy Esquibel, Lakin, 42-6.5; 3. Miguel Hernandez, Hugoton, 41-10.5; 4. Tanner Horinek, Phillipsburg, 41-8; 5. Emilio Ibarra, Elkhart, 41-5; 6. Noah Shinette, Goodland, 40-5

High Jump
1. Austin Ritsema, Lakin, 6-2; 2. Brendan Cook, Scott City, 5-10; 3. Daniel Cramer, Dighton, 5-8; rt. Guy Tubbs, Colby; Carson Shimer, Dighton; Kado Romero, Goodland, 5-8

Pole Vault
1. Josiah Ball, Hoisington, 14-6; 2. Camden Vulgamore, Scott City, 13-0; 3. Trevor Dierking, Phillipsburg, 12-0; 4. Javian Granado, Lakin, 12-0; 5. Taylen Morales, Hoisington, 11-6; 6. Eric Schroeder, Colby, 10-6

Girls
Team Scores
Lakin 103; Hoisington 98; Scott City 88; Colby 76; Goodland 49; Rawlins County 41; Stanton County 27; Syracuse 24; Wichita County 23; Dighton 19; Phillipsburg 8; Hugoton 2

Placers
100M Dash
1. Marley Bittel, Hoisington, 12.50; 2. Amari Esquibel, Lakin, 12.67; 3. Kinleigh Wren, Scott City, 12.80; 4. Kami Purvis, Goodland, 13.12; 5. Vaelynn Cox, Hugoton, 13.37; 6. Hannah Canny, Stanton County, 13.41

200M Dash
1. Marley Bittel, Hoisington, 26.90; 2. Kinleigh Wren, Scott City, 27.20; 3. Amari Esquibel, Lakin, 27.65; 4. Jaxi Mitchek, Goodland, 28.60; 5. McKenzie Porter, Wichita County, 28.81; 6. Hannah Canny, Stanton County, 28.86

400M Dash
1. Hannah Canny, Stanton County, 1:02.41; 2. Kimber Thomeczek, Syracuse, 1:04.03; 3. Jaxi Mitchek, Goodland, 1:04.74; 4. Lily Lightner, Scott City, 1:04.84; 5. Samantha Medina, Wichita County, 1:05.30; 6. Libby Cure, Goodland, 1:05.82

800M Run
1. Kendall Gentry, Scott City, 2:31.98; 2. Tianna Lutters, Hoisington, 2:38.77; 3. Joslyn Bartlett, Colby, 2:41.65; 4. Danica Dautel, Goodland, 2:45.75; 5. Jayslin Gabel, Goodland, 2:46.84; 6. Kimber Thomeczek, Syracuse, 2:50.33

1600M Run
1. Faith Hoover, Colby, 5:50.49; 2. Belle Trout, Scott City, 6:00.23; 3. Cora DeGood, Colby, 6:05.34; 4. Breanne Ricke, Wichita County, 6:15.25; 5. Madison Seyb, Stanton County, 6:20.66; 6. Jayslin Gabel, Goodland, 6:28.09

3200M Run
1. Belle Trout, Scott City, 13:22.21; 2. Emma Miller, Lakin, 14:15.77; 3. Brinlie Stevens, Scott City, 14:16.38; 4. Joleigh Mazanec, Wichita County, 14:53.86; 5. Audrey Schears, Goodland, 15:14.11; 6. Gala White, Colby, 15:18.05

100M High Hurdles
1. Aryn Michaelis, Lakin, 16.08; 2. Lani Speer, Dighton, 16.65; 3. Shellamae Farmer, Hoisington, 16.83; 4. Sofia Simic, Hoisington, 17.68; 5. Jordan McCombs, Lakin, 17.81; 6. Alisabeth Barton, Colby, 18.24

300M Low Hurdles
1. Aryn Michaelis, Lakin, 49.03; 2. Alisabeth Barton, Colby, 49.65; 3. Shellamae Farmer, Hoisington, 49.93; 4. Katie Weathers, Scott City, 50.18; 5. Lani Speer, Dighton, 50.19; 6. Stella Simon, Syracuse, 52.96

4x100M Relay
1. Hoisington (Shellamae Farmer, Mallory Mooney, Kelsi Maier, Marley Bittel), 51.95; 2. Lakin, 53.32; 3. Goodland, 53.83; 4. Rawlins County, 54.59; 5. Scott City, 54.96; 6. Wichita County, 55.13

4x400M Relay
1. Scott City (Lily Lightner, Katie Weathers, Halle Erazo, Kinleigh Wren), 4:22.84; 2. Hoisington, 4:34.15; 3. Lakin, 4:42.38; 4. Goodland, 4:48.88; 5. Stanton County, 4:54.17; 6. Dighton, 5:04.59

4x800M Relay
1. Stanton County (Kenzington Nairn, Madison Seyb, Hannah Canny, Karlee Nairn), 10:39.02; 2. Scott City, 10:43.12; 3. Colby, 10:46.67; 4. Goodland, 10:48.56; 5. Wichita County, 11:18.47; 6. Lakin, 11:54.25

Shot Put
1. Abby Micek, Rawlins County, 42-1.5; 2. Kalyssa Bandy, Colby, 33-6.5; 3. Kayte Shively, Rawlins County, 33-1; 4. Reilly James, Dighton, 33-0.5; 5. Jiamilett Rodriguez, Scott City, 33-0.25; 6. Brenn Stanley, Colby, 32-6.25

Discus
1. Megan Trout, Scott City, 107-7; 2. Abby Micek, Rawlins County, 104-10; 3. Kayte Shively, Rawlins County, 103-11; 4.  Sidney Biermann, Wichita County, 100-1; 5. Brenn Stanley, Colby, 92-7; 6. Allison Rippe, Rawlins County, 90-2

Javelin
1. Ali Flanagin, Colby, 119-4; 2. Karissa Keeten, Phillipsburg, 111-2; 3. Abby Micek, Rawlins County, 107-9; 4. Libby Cure, Goodland, 107-5; 5. Jaxi Mitchek, Goodland, 99-10; 6. Allison Zimmerman, Colby, 99-3

Long Jump
1. Alyssa Edgington, Lakin, 15-4.5; 2. Amari Esquibel, Lakin, 15-4; 3. Mallory Mooney, Hoisington, 15-3; 4. Addison Simons, Wichita County, 15-0.5; 5. Shaylee Holzmeister, Colby, 14-5; 6. Kynder Welch, Hoisington, 14-4.5

Triple Jump
1. Mallory Mooney, Hoisington, 35-2.75; 2. Aryn Michaelis, Lakin, 35-1.5; 3. Stella Simon, Syracuse, 33-11.5; 4. Lani Speer, Dighton, 33-6; 5. Brittany Swartz, Colby, 33-4; 6. Kinley Wilkens, Hoisington, 33-2

High Jump
1. Aryn Michaelis, Lakin, 5-6 (New Meet Record); 2. Sofia Simic, Hoisington, 4-10; 3. Brittany Swartz, Colby, 4-10; 4. Bronwyn Lewis, Syracuse, 4-10; 5. Natalie Wederski, Colby, 4-8; 6. Anahi Hernandez, Goodland, 4-6

Pole Vault
1. Shellamae Farmer, Hoisington, 10-6; 2. Alyssa Edgington, Lakin, 9-0; 3t. Braelyn Stupka, Colby; Bronwyn Lewis, Syracuse & Marie Martin, Goodland, 8-6; 6. Katelyn Burger, Stanton County, 8-0