June 20, 2024

Class 2A: Meade Boys fourth, Wichita County girls 4×400 third

Wichita, Kan. (westernkansasnews.com)–The Class 2A state track & field championships at Cessna Stadium in Wichita saw some good results for the area on Friday and Saturday.

For the girls, Stanton County finished in 20th, Syracuse was 25th and Wichita County finished in 28th. Bronwyn Lewis for Syracuse finished second and Stanton County’s Katelyn Burger tied for third in the Pole Vault.

On the boys side, Meade finished in fourth place, Sublette was 22nd and Wichita County was 28th. Meade’s Logan Keith became a three-time champion in the 800M Run, and Wichita County’s Simon Medina was third in the shot put. 

Girls
Team Scores
Inman 56, Ellis 54, Wabaunsee 53, Moundridge 40, Sterling 39, St. Marys-Colgan 38, TMP-Marian 36, Smith Center 35, Bennington 34, Garden Plain 29, Oxford 26, Hoxie 25, Hillsboro 20, Mission Valley 18, Sacred Heart 18, Chase County 15, Remington 15, Oakley 14, Republic County 13, Stanton County 12.5, Conway Springs 12, Jefferson County North 11.5, Pleasant Ridge 10, Marion 10, Jackson Heights 8, Maur Hill Mount Academy 8, Syracuse 8, Berean Academy 6, Wichita County 6, Horton 5, Erie 5, Lincoln 4, Plainville 4, Trego Community 3, Maranatha Academy 3, Belle Plaine 3, Oskaloosa 2, Cherokee-Southeast 2, Valley Heights 1

Area Results
400M Dash
7. Hannah Canny, Stanton County, 1:02.54
4x400M Relay
3. Wichita County (Samantha Medina, Michelle Gallegos, Madeleine Myers, Ciera Hernandez) 4:15.36
4x800M Relay
4. Stanton County (Madison Seyb, Karlee Nairn, Kenzington Nairn, Hannah Canny) 10:15.21
Pole Vault
2. Bronwyn Lewis, Syracuse, 9-6; 3t. Katelyn Burger, Stanton County, 9-0

Boys
Team Scores
Moundridge 55, Lyndon 50, Chase County 49, Meade 42, Jefferson County North 41, KC Christian 41, Jayhawk Linn 39, Berean Academy 37.5, Central Heights 37, Plainville 29, Garden Plain 22, Medicine Lodge 19, St. Marys-Colgan 18, Ell-Saline 17, Eureka 16, Bennington 15, Smith Center 14, Sedgwick 14, Oakley 13, Marion 12, Ellis 11, Pleasant Ridge 10, Wichita-Independent 10, Sublette 10, Hoxie 9, Remington 8, Sedan 8, Wichita County 6, Sterling 5, Oxford 5, Jackson Heights 5, Lincoln 4.5, Pleasanton 4, Erie 4, Valley Heights 4, Mission Valley 3, Republic County 3, Horton 3, Hutchinson-Trinity 2, Cherokee-Southeast 2, Atch-Maur Hill Mount Academy 2, Inman 1, Ellinwood 1

Area Results
200M Dash
3. Brock Keith, Meade, 22.98
400M Dash
4. Brock Keith, Meade, 50.46
800M Run
1. Logan Keith, Meade, 1:55.91
1600M Run
2. Logan Keith, Meade, 4:28.89
3200M Run
3. Logan Keith, Meade, 9:46.89; 8. Ryker Vieux, Meade, 9:59.45
110M High Hurdles
4. Caleb Friesen, Sublette, 16.03
4x400M Relay
6. Meade (Brock Keith, Anthony Godfrey, Walker Koons, Logan Keith) 3:33.62
4x800M Relay
6. Meade (Alex Zortman, Saul Mendoza, Ryker Vieux, Anthony Godfrey) 8:32.06
High Jump
4. Ashton Koehn, Sublette, 6-4
Shot Put
3. Simon Medina, Wichita County, 50-0.75

Bronwyn Lewis, Syracuse & Katelyn Burger, Stanton County

Wichita County Girls 4x400M Relay

Madison Seyb, Stanton County

Logan Keith, Meade

Caleb Friesen, Sublette