June 20, 2024

Class 4A: Scott City boys 4th, girls 22nd

Wichita Kan. (westernkansasnews.com)–The Scott City boys would finish in fourth place in Class 4A at the state track & field championships at Cessna Stadium in Wichita.

For the girls, Scott City tied for 22nd with 11 points, while Ulysses did not score. Kinleigh Wren was fourth in the 400M Dash.

In the boys, Scott City was fourth, while Ulysses was 21st and Hugoton was 26th. Camden Vulgamore broke his own school record for Scott City in the 400M Dash, and Jackson Rumford placed second in the Javelin. For Ulysses, Aden Alvarado was fourth in the 100M Dash.

Girls
Team Scores
Eudora 68, Andale 55, Clearwater 51, Baldwin 41, Buhler 40.5, Wellington 38, Chapman 37, McPherson 35, Labette County 32, Clay Center 31, Wamego 30, Paola 26, Chanute 24, bilene 24, Rock Creek 22.5, Coffeyville-Field Kindley 20, Holton 18, Ottawa 18, Louisburg 15, Tonganoxie 13, Rose Hill 12, Scott City 11, Circle 11, Pratt 8, Bishop Miege 8, Parsons 5, Concordia 4, Fort Scott 2, Independence 1 

Area Medalists
400M Dash
4. Kinleigh Wren, Scott City, 59.62
4x800M Relay
6. Scott City (Kinleigh Wren, Kendall Gentry, Kayden Holstein, Belle Trout) 10:09.28
Discus
6. Megan Trout, Scott City 109-4

Boys
Team Scores
Andale 70.5, Bishop Miege 61, Coffeyville-Field Kindley 59, Scott City 39, Wamego 39, Buhler 38, Eudora 37, Pratt 36, Chapman 32, Circle 30, Abilene 30, Baldwin 27, Tonganoxie 25, McPherson 23, Paola 22, Augusta 22, Louisburg 21, Chanute 18, Rock Creek 15, Rose Hill 14, Ulysses 10, Parsons 8.5, El Dorado 8, Holton 5, Clay Center 4, Hugoton 3, Mulvane 3, Wellington 2 

Area Medalists
100M Dash
4. Aden Alvarado, Ulysses, 11.01
400M Dash
1. Camden Vulgamore, Scott City, 48.07
110M High Hurdles
6. Grant Niehues, Hugoton, 15.48
300M Intermediate Hurdles
8. Kelton Cook, Scott City, 43.18
4x100M Relay
8. Scott City (Collin McDaniel, Camden Vulgamore, Peyton Bergner, Kelton Cook) 44.05
4x400M Relay
2. Scott City (Peyton Bergner, Collin McDaniel, Kelton Cook, Camden Vulgamore, 3:23.90); 6. Ulysses (Braysen Salinas, Danzel Mendez, Julian Meraz, Aden Alverado) 3:30.23
4x800M Relay
6. Scott City (Peyton Bergner, Alex Tarango, Alex Rodriguez, Ivan Armendariz) 8:18.92
Pole Vault
3. Camden Vulgamore, Scott City, 14-6; 7. Waylon Ricker, Scott City, 13-0
Long Jump
7. Aden Alvarado, Ulysses, 20-7.5
Javelin
2. Jackson Rumford, Scott City, 188-1

Megan Trout, Scott City

Scott City Girls 4x800M Relay

Aden Alvarado, Ulysses

Camden Vulgamore, Scott City

Scott City Boys 4x400M Relay

Scott City Boys 4x800M Relay

Jackson Rumford, Scott City