Both DCHS Track Teams Place 3rd at Regionals

 

Dodge City, KS (westernkansasnews.com) Both the girls and boys Dodge City track teams placed third at regionals. The boys amassed 106 points while the girls scored 101. The Red Demons will send 25 athletes to the state track meet in Wichita next week.

A win in the 4×100 relay highlighted the girls performance as the team of Chidera Okoro, Chiamake Okoro, Ezinne Okoro and Ayanna Page beat second place Garden City 50.25 to 51.24. Freshman Chidera Okoro also took first in the long jump with a distance of 17-02.50. Sophomore Ezinne Okoro took first in the triple jump with a distance of 36-08.00.

The boys team was led by their performance in the 1600. Senior Marcelo Cruz took first with a time of 4:40.86 and was followed by teammate Jason Luft in second at 4:43.45. Senior Alex Ultreras came in fourth.

Dodge City also took three of the top four spots in the 3200. Senior Marcelo Cruz took first at 10:01.36, senior Alex Ultreras finished second at 10:08.77 and sophomore Javier Marquez took fourth at 10:11.01.

Senior Samuel Unruh won the 110 hurdles with a time of 15.45.

Interview with Samuel Unruh.

List of state qualifiers for Dodge City:

Girls 100- Chidera Okoro 2nd

Girls 400- Chiamaka Okoro 4th

Girls 800- Ayanna Hensley 3rd

Girls 1600- America Garcia 3rd

Girls 3200- Coral Neave 4th

Girls 100 Hurdles- Savana Wilson 2nd

Girls 300 Hurdles- Audrey Phelps 4th

Girls 4×100- Chidera Okoro, Chiamaka Okoro, Ezinne Okoro and Ayanna Page 1st

Girls 4×400- Chidera Okoro, Chiamaka Okoro, Ezinne Okoro and Audrey Phelps 3rd

Girls 4×800- Audrey Phelps, Sydney Foster, Ayanna Hensley and Ezinne Okoro 2nd

Girls Pole Vault- Savanna Wilson 4th

Girls Long Jump- Chidera Okoro 1st

Girls Triple Jump- Ezinne Okoro 1st

Girls Discus- Kylee Smith 3rd, Makayla Burton 4th

Boys 200- Juan Gomez 4th

Boys 800- Jason Luft 3rd

Boys 1600- Marcelo  Cruz 1st, Jason Luft 2nd, Alex Ultreras 4th

Boys 3200- Marcelo Cruz 1st, Alex Ultreras 2nd, Javier Marquez 4th

Boys 110 Hurdles- Samuel Unruh 1st

Boys 300 Hurdles- Samuel Unruh 2nd

Boys 4×100- Do Jon Delgado, Dawson Williams, Samuel Unruh and Juan Gomez 3rd

Boys 4×400- Juan Gomez, Dawson Williams, Samuel Unruh and Jason Luft 3rd

Boys 4×800- Brandon Montoya, Beau Foster, Javier Marquez and Jose Rodriguez Millan 2nd

Boys Discus- Erick Villa-Valverde 3rd

 

 

 

 


Comment Disclaimer: The views and opinions expressed in the comments section of WesternKansasNews.com are solely those of the comment author and do not necessarily reflect the views and opinions held by WesternKansasNews.com.

Comments are closed.