February 27, 2024

Scott City wrestling finishes fourth in Lexington

Lexington, Neb. (westernkansasnews.com)–The Scott City wrestling team took to the mats for a second consecutive day in Lexington, Nebraska on Saturday, as part of the field that competed at the annual John Higgins Invitational. It would be a good day for Scott City in a tough field, as they placed fourth out of 16 teams.

Bennington won the meet with 157.5 points, edging Hastings by a point, as they had 156.5 points and Norfolk was third with 143. Scott City finished with 141.5 points.

The Beavers took home three first place finishes, including Kaden Wren at 138, Justus McDaniel at 145, and Gabe Bowers at 285.

Scott City will now have a week off before wrestling at the annual Rocky Welton Invitational in Garden City next Friday and Saturday, January 31 and February 1.

Team Scores
Bennington 157.5, Hastings 156.6, Norfolk 143, Scott City 141.5, Beatrice 130.5, Wray, CO 106.5, Gering 94, Adams Central 93, Sidney 92, North Platte 81, Lincoln Southwest 80.5, Holdrege 76, Lexington 73, McCook 64, Cozad 41, Gothenburg 18

Scott City Results
120
Brandon Roberts
Won by fall over Dalton Hansen, Hastings, 1:41; lost by tech fall to Paul Ruff, Gering, 16-0; won by maj dec over Julian Maytorena, Sidney, 11-2, lost by fall to Cole Rockwell, Wray, 3:32

126
Zach Rohrbough, 6th Place
Won by fall over Jake Dickson, Wray, 0:58; Lost by fall to Talyn Campbell, McCook, 2:36; won by fall over Mario Bukovnik, Beatrice,  1:55; won by dec over Dylan Hubbard, Lexington, 7-6; lost by decision to Weston Godfrey, Norfolk, 7-0 lost by no contest to Talyn Campbell, McCook (five-match limit)

138
Kaden Wren, 1st Place
Won by fall over Kevin Sandoval, Lexington, 1:08; won by fall over Corben Libich, Gothenburg, 0:51; won by fall over Brecken Loftin, Cozad, 0:58; won by dec over Nate Rocheleau, Gering, 8-6

145
Justus McDaniel, 1st Place
Won by tech fall over Jacob Licking, Norfolk, 15-0; won by fall over Tate Felber, McCook, 0:40; won by dec over Brady Fago, Lexington, 8-2

152
Noah Kliesen, 4th Place
Won by fall over Collin Schwartzkopf, Gering, 1:21;won by dec over Jarrett Koch, Beatrice, SV-1 11-9; lost by dec to Tyler Collins, Wray, 7-2; won by fall over Landon Towne, McCook, 1:22; lost by dec to Joshua Licking,Norfolk, 6-5

160
Kale Wheeler
Won by fall over Rene Corado, Lexington, 1:51; lost by fall to Izaak Hunsley, Hastings, 5:54; won by fall over Joseph Wells, Bennington, 0:48; lost by fall to Jacob Awiszus, Gering, 1:57

170
Caleb VanDegrift, 5th Place
Lost by fall to Austin Miller, Norfolk, 1:18; won by dec over Logan Burmester, Bennington, 7-2; won by fall over Tristen Mlnarik, Lincoln Southwest, 0:41; lost by fall to Jackson Phelps, Hastings, 4:41; won by no contest over Oaklyn Smith, Adams Central, (five-match limit)

182
Cale Goodman, 4th Place
Won by decision over Ty Hardesty, Wray, 6-4; lost by fall to Damen Pape, Hastings, 2:40; won by dec over Hunter Mangelsen, Norfolk, SV-1 4-2; lost by dec to Luke MacDonald, Bennington, 7-4

195
Jeffery Nix
Lost by fall to Hunter Thompson, Bennington, 5:09; won by fall over Caleb Underwood, Lincoln Southwest, 2:21; lost by dec to Ismael Ayala, Lexington, 3-1

220
Alonso Francis
Lost by dec to James Hernandez, Lexington, 5-2; Eli Nitzel, Lincoln Southwest, 4-2

285
Gabe Bowes, 1st Place
Won by fall over Drake Sherman, Lincoln Southwest, 3:13; won in tiebreaker-1 over Tyler Pavelka, Adams Central, TB-1 3-2; won by dec over Jake Jensen, Norfolk, 1-0; won by dec over Hayden Hofrock, Sidney, 6-4