April 15, 2024

Hoxie leads 3-2-1A Boys after day 1; Area wrestler reaches semi-finals

Salina, Kan. (westernkansasnews.com)–For the first time since 1979, the Class 3-2-1A State Wrestling Tournament is not in Hays. They make the move to Salina’s Tony’s Pizza Events Center for the three-day tournament, as two rounds would be wrestled on Thursday. 

Just one area wrestler punched their ticket to the semi-finals, as Wichita County’s Wyatt Gardner is in the semis at 150 pounds. Only one wrestler was eliminated from the area on Thursday. 

The three-time defending champion Hoxie Indians lead after the opening day, as they put six into the semi-finals on Friday. Norton was in second after the first day and Atchison County Community was third. 

Wrestling begins at 2 pm on Friday with the consolation second round, followed by the championship semi-finals and the consolation quarterfinals. 

Team Scores
Hoxie 71; Norton 53; Atchison County Community 49; Sabetha 41.5; Phillipsburg 39; Nemaha Central 36; Smith Center 26; Council Grove 23; Hoisington 23; Republic County 22.5; Beloit 22; Bluestem 21.5; Hill C ity 21; Minneapolis 21; Larned 18; Lyons 17; Russell 16.5; Haven 16; West Elk 15; Jayhawk Linn 15; Oakley 15; Plainville 13; Wichita County 12; Chase County 11; Douglass 11; Erie 11; Garden Plain 11; Humboldt 11; Quinter 11; Rossville 11; Ellis 10.5; Herington 10; Oberlin 10; Ellsworth 9; Northern Heights 8; Burlingame 8; St. Francis 8; Maur Hill Mount Academy 7; Caney Valley 7; Kingman 7; Rawlins County 6; Cherryvale 6; Ellinwood 6; Fredonia 5.5; Cimarron 5; Onaga 5; Burden-Central 4; Pleasant Ridge 4; Southeast of Saline 4; Central Heights 4; Sylvan-Lucas 4; Trego 4; Remington 4; Hillsboro 3; Royal Valley 3; McLouth 3; Marion 2; Osborne 2; Cair Paravel 2; Riley County 1; Canton-Galva 0; Lakeside 0; Eureka 0; TMP Marian 0; Riverside 0; St. Marys 0; Stafford 0; Uniontown 0; Wabaunsee 0

Semi-Finalists & Area Wrestlers Remaining
106
Harry Langill, Nemaha Central, vs Kale Keiswetter, Norton
Landon Higgins, Jayhawk Linn vs Tate Blackwill, Quinter
113
Brogan Monty, Beloit, vs Derek Clydesdale, Norton
Keaton Rottinghaus, Nemaha Central, vs Kash Schiltz, Hoxie
Area Wrestler alive: Erik Garcia, Cimarron
120
Ian Giancola, Hoxie, vs bradley Doornbos, Council Grove
Axton Vice, Bluestem, vs Chase Johnson, Minneapolis
Area Wrestler alive: Tyson Peters, Wichita County
126
Kaden Sisson, Phillipsburg, vs Chase Meyer, Hoxie
Carter Krier, Oakley, vs Jatin Weigel, Norton
132
Carson Ochs, Hoxie, vs Wil Donley, Ellsworth
Shane Todd, St. Francis, vs Landen Kmiec, Erie
138
Josiah Ball, Hoisington, vs Blake Buresh, Phillipsburg
Reid Griffiths, Herington,  vs Lukas Zodrow, Oberlin
144
Mason Younger, Ellis, vs Owen Weatherhead, Republic County
Brennen Pfannenstiel, Norton, vs Dustin Loughrie, Haven
150
Colin Menold, Sabetha, vs Cole Keeten, Phillipsburg
Max Bottorff, Atchison County Community, vs Wyatt Gardner, Wichita County
157
Easton Schletzbaum, Atchison County Community, vs Dayton Stephen, Hill City
Cole Hinton, Sabetha, vs Duncan Bell, Hoxie
165
Creyo Koop, West Elk, vs Alex Dyke, Republic County
Teagen Pfeifer, Russell, vs Abram Keim, Nemaha Central
Area Wrestler alive: Logan Seifried, Cimarron
175
Aiden Amrein, Hill City, vs Cole Mathes, Humboldt
Elijah Webb, Atchison County Community, vs Gage Lee, Garden Plain
190
Sam Watkins, Hoxie, vs Micah Cauthers, Chase County
Luke Franklin, Smith Center, vs Carter Green, Douglass 
215
Luke Fischer, Larned, vs Vincent Webb, Atchison County Community
Brodie Boudreaux, Beloit, vs Barret Lietz, Rossville
285
Corbin Puga, Norton, vs Gavin Schippers, Hoxie
Kharson Montgomery, Smith Center, vs Mason Hogan, Plainville