April 15, 2024

Oakley leads 4-1A Girls heading into Saturday; Two area girls will medal

Salina, Kan. (westernkansasnews.com)–In the second day of the Class 4-1A State Wrestling Tournament, the area would see two girls come through the consolation side to earn themselves a guaranteed placing. Both would come in the same weight class.

On Friday, Wichita County’s Jentri Porter and Cimarron’s Veronica Greene advanced to the Consolation Semi-Finals, earning a spot on the podium on Saturday. For both, it will be their second time placing at state.

Oakley has maintained their lead heading in to the final day on Saturday, as they Lady Plainsmen have three in the finals. Rossville is in second with two finalists on Saturday, while Chanute is in third with two finalists.

Wrestling begins at 9 am Saturday, with the consolation semi-finals on four mats, followed by the 5th and 3rd place matches, and the championship mats on three mats.

Team Scores
Oakley 82; Rossville 65.5; Chanute 60; Fort Scott 56; Paola 55; Pratt 47; Colby 46; Halstead 39; Hoisington 39; Baldwin 37; Winfield 36; Clay Center 34; Ellis 33; Frontenac 32; Santa Fe Trail 32; Tonganoxie 32; Holton 27; Mulvane 27; McPherson 26; Columbus 25; Abilene 24; Plainville 24; Russell 24; Augusta 23; Smoky Valley 23; Chase County 22; Circle 22; Goodland 21.5; Burlington 21; Coffeyville 21; Cherryvale 20; Oskaloosa 20; Wellington 20; El Dorado 19.5; Prairie View 18; Wellsville 18; McLouth 17; Stockton 17; Girard 15; Cimarron 14; Rock Creek 13; Buhler 12; Atchison County 11; Eudora 11; Eureka 11; Trego 11; Lakin 10; Phillipsburg 10; Burlingame 9; Fredonia 9; Haven 9; Larned 9; Bluestem 9; Rawlins County 8;  Independence 6; Lyons 5; Trego 5; Northern Valley 4; Atchison 4; Republic County 4; Burden-Central 4; Caney Valley 4; Chapman 4; Holcomb 4; Hoxie 4; Wichita County 4; Norton 4; Perry-Lecompton 4; Sabetha 4; Council Grove 3; Ellinwood 3; Hill City 3; West Elk 3; Humboldt 3; Stanton County 3; ; Nickerson 3; Nemaha Central 3; Silver lake 3; Wamego 3; Marysville 2; Wabaunsee 2; Doniphan West 1; West Franklin 1; Bishop MIege 1; St. Francis 1; Hayden 1; Uniontown 1; Labette County 0; Clearwater 0; Douglass 0; Erie 0; Southeast of Saline 0; Kingman 0; Oberlin 0; Osage City 0; Osawatomie 0; Rose Hill 0; Scott City 0; Smith Center 0

Finalists & Area Semi-finalists
100
Charlie Elloittt, Abilene, vs Alexis Wall, Circle
105
Emma Hall, Coffeyville, vs Harper Holmes, Frontenac
Area Consolation Semi-finalists: Jentri Porter, Wichita County; Veronica Greene, Cimarron
110
Kenna Miles, Fort Scott, vs Kinzie Rogers, Chase County
115
Holly Thatcher, Oskaloosa, vs Kylee Hodges, Oakley
120
Kendra Hurla, Rossville, vs Leiannah Landreth, Mulvane
125
Gabrielle Koppes, Clay Center, vs Jill High, Augusta
130
Amanda Jaeger, Colby, vs Callyn Divine, Halstead
135
Jailynn Taylor, Paola, vs Reese Clements, Chanute
140
Kaydawn Haag, Ellis, vs Destiny Gonzalez, Goodland
145
Jaden Ney, Russell, vs Hailee Crosland, Santa Fe Trail
155
Cali Wagoner, Oakley, vs Hailey Horton, Rossville
170
Atavia Cain, Oakley, vs Kiley Dillow, Chanute
190
Abby Brenn, Winfield, vs Aubrey Hunt, Wellington
235
Kena Leonard, Paola, vs Ciara Rawson, McPherson