May 26, 2024

Hoxie takes Norton Regional; Six area wreslers qualify for state

Norton, Kan. (westernkansasnews.com)–Several schools make their way to Stull Gymnasium in Norton on Saturday for the Class 3-2-1A Regional in hopes to qualify for state in Salina on Thursday. The Hoxie Indians would be dominant once again, as they would take the regional championship, with Norton edging out Phillipsburg for runner-up.

Hoxie qualified nine wrestlers for state, while Norton qualified seven. Cimarron and Wichita County would qualify three wrestlers for state. The Bluejays got Erik Garcia at 113, Nash McCoy at 138 and Logan Seifried at 165, while Wichita County saw Tayson Guerra at 106, Tyson Peters at 113 and Wyatt Gardner, who was the tournament champion at 150.

Norton’s Corbin Puga was named the the KWCA Regional Wrestler of The Year, while Phillipsburg Coach Andy Kenney was the KWCA Regional Coach of The Year.

Team Scores
Hoxie 197; Norton 150; Phillipsburg 145; Hill City 107; Smith Center 91.5; Oakley 70; Oberlin 65; St. Francis 63.5; Cimarron 60.5; Wichita County 57; Plainville 51; Rawlins County 50; Trego 48; Ellis 41; Osborne 29; Quinter 27; TMP-Marian 16; Stockton 15; Lakeside 11; Lakin 7; Cheylin 6; Stanton County 0

State Qualifiers
106
Championship: Tate Blackwill, Quinter, won by dec over Kaleb Keiswetter, Norton, 5-2
3rd Place: Gunner Wente, Hoxie, won by maj dec over Tayson Guerra, Wichita County, 12-1
113
Championship: Kash Schiltz, Hoxie, won by dec over Derek Clydesale, Norton, 1-0
3rd Place: Alexander Hamel, Hill City, won by dec over Erik Garcia, Cimarron, 7-3
120
Championship: Ian Giancola, Hoxie, won by dec over Ashton Wynn, Trego, 4-2
3rd Place: Patrick Driggs, Phillipsburg, won by fall over Tyson Peters, Wichita County, 1:37
126
Championship: Carter Krier, Oakley, won by fall over Kaden Sisson, Phillipsburg, 2:21
3rd Place: Chase Meyer, Hoxie, won by dec over Jatin  Weiger, Norton, 3-1
132
Championship: Shane Todd, St. Francis, won by inj over Carson Ochs, Hoxie
3rd Place: Reid Fort, Oberlin, won by fall over Hunter Sisson, Phillipsburg, 4:22
138
Championship: Lukas Zodrow, Oberlin, won by fall over Blake Buresh, Phillipsburg, 3:14
3rd Place: McCoy Nash, Cimarron, won by dec over Slade Rohr, Hill City, 8-6
144
Championship: Mason Younger, Ellis, won by maj dec over Brennen Pfannenstiel, Norton, 8-0
3rd Place: Seth Keeten, Phillipsburg, won by fall over Ryan Sramek, Rawlins County, 2:17
150
Championship: Wyatt Gardner, Wichita County, won by fall over Cole Keeten, Phillipsburg, :56
3rd Place: Gus Hanson, Rawlins County, won by dec over Parker Hutchinson, Smith Center, 3-2
157
Championship: Duncan Bell, Hoxie, won by dec over Dayton Stephen, Hill City, 8-3
3rd Place: Kaiden Schultze, Osborne, won by fall voer Gannon McCoy, Smith Center, 2:14
165
Championship: Easton Nickelson, Hoxie, won by dec over Kayden Hudson, Phillipsburg, 2-0
3rd Place: Logan Seifried, Cimarron, won by fall over Eli Stein, Hill City
175
Championship: Aiden Amrein, Hill City, won by DQ over Garrett Emigh, Oberlin
3rd Place: Jesse Wilkerson, Plainville, won by dec over Carsen Meitl, Phillipsburg, SV-1 4-2
190
Championship: Sam Watkins, Hoxie, won by maj dec over Luke Franklin, Smith Center, 10-0
3rd Place: Logan Willour, Norton, won by dec over Kaiden Bliss, Trego, 5-0
215
Championship: Colton Stover, Norton, won by dec over Eli Franklin, Smith Center, 3-2
Ivan Jirak, Oakley, won by fall over Grant Middleton, Lakeside, 1:32
285
Championship: Corbin Puga, Norton, won by dec over Kharson Montgomery, Smith Center, 7-3
3rd Place: Mason Hogan, Plainville, won by dec over Gavin Schippers, Hoxie, UTB 3-2